W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Impact re:action 2020 connected by Krakow: nauka wobec cyfryzacji

04.06.2020

Minister Wojciech Murdzek uczestniczył w kolejnej edycji Impact CEE. Kongres odbył się 3-4 czerwca, tym razem w trybie zdalnym.

Grafika w kolorze czerwonym z napisem Nowy świat, nowy rodzaj wydarzenia.

Przedstawiciele polskiego rządu, eksperci z czołowych korporacji, think tanków oraz przedstawiciele środowiska akademickiego, a także polscy liderzy biznesu i politycy rozmawiali o nowych regułach rządzących ekonomią, polityką i nauką.

Dyskusje dotyczyły m.in. stanu gospodarki po pandemii, postępującej cyfryzacji życia społecznego i gospodarczego, współpracy nauki i biznesu, strategii rozwoju biotechnologii, czy cyfryzacji edukacji. – Dynamika zmian technologicznych, nowe wyzwania gospodarcze, czy społeczne, wywołane pandemią COVID wymuszają przeprowadzenie informatyzacji szeregu procesów – mówił minister Wojciech Murdzek podczas panelu dyskusyjnego „Transformacja edukacji. Nauka ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej”.

Celem Kongresu Impact jest inspirowanie oraz pokazywanie jak digitalizacja i nowe modele biznesowe zmieniają gospodarkę i społeczeństwa. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną spotkanie po raz pierwszy odbyło się  zdalnie.

Rozwiązania przyszłości

Podczas licznych dyskusji panelowych i warsztatów rozmawiano o tym jak obecna rzeczywistość wpływa na przyspieszenie cyfrowej transformacji gospodarki oraz zastanawiano się   nad kierunkami jej dalszego rozwoju. Celem tegorocznej edycji Impact CEE było wypracowanie i zaprezentowanie realnych rozwiązań, dzięki którym łatwiej będzie się odnaleźć w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Uczestnicy wirtualnych spotkań mieli więc okazję zapoznać się z najnowszymi spostrzeżeniami, planami i projektami liderów biznesu, przedstawicieli administracji publicznej oraz renomowanych naukowców, w ramach 3 ścieżek tematycznych digital economy, next health, borderless science.

Podczas Impact re:action 2020 connected by Krakow zostały również zaprezentowane raporty opracowane przez grupy eksperckie, przedstawiające konkretne plany działań, dotyczące przyszłości cyfryzacji gospodarki, strategii dla zdrowia oraz cyfryzacji nauki. Raport "ALMA MATER DIGITAL. Jak wyzwolić cyfrowy gen nauki w Polsce", przygotowany przez 300reasearch przy współudziale Impact i Sieci Badawczej Łukasiewicz przedstawia potrzebę postępującej cyfryzacji  nauki i szkolnictwa wyższego, tak aby mogły sprostać wyzwaniom współczesnej gospodarki i potrzebom społecznym.

Uczelnie a przyspieszona potrzeba cyfryzacji

– Uczelnie stają obecnie wobec wielu wyzwań w zakresie informatyzacji. Wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów, interaktywnych systemów egzaminowania on-line, platform e-learningowych, elektronicznej rekrutacji, zdalnych systemów glosowania, to tylko niektóre z nich – mówił minister Murdzek podczas dyskusji „Transformacja edukacji. Nauka ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej!”.

MNISW wspiera informatyzację kształcenia

Ministerstwo jest współtwórcą platformy „Navoica”, dzięki której oferujemy bezpłatne kursy przygotowane przez polskie uczelnie i instytucje. Serwis tworzy sieć współpracujących uczelni, instytucji naukowych, biznesu i organizacji pozarządowych. Na platformie znajduje się 14 kursów, a docelowo będzie ich nawet 100. Zajęcia są przygotowywane przez uczelnie, dzięki środkom z Programu Power.

Wspieramy rozwój polskiej biotechnologii

Tematyka związana z rozwojem biotechnologii była jednym z kluczowych tematów poruszanych podczas tegorocznego Impact CEE. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podejmuje szereg działań i inicjatyw skierowanych na wsparcie rozwoju tego sektora nauki.

Biotechnologia jest obecnie dziedziną o szczególnie istotnym znaczeniu. Pandemia stworzyła gigantyczne zapotrzebowanie na rozwiązania z tego zakresu. Bez rozwoju biotechnologii nie będziemy również w stanie przygotować się na nadchodzące wyzwania – nowe choroby o zasięgu światowym, lekooporność, zapewnienie bioróżnorodności, zdrową i funkcjonalną żywność, gospodarkę odpadami.

Ze względu na jej specyfikę, wskazane jest traktowanie biotechnologii jako narzędzia do osiągania celów wynikających z dokumentów sektorowych, np. dotyczących rolnictwa, żywności, farmacji, gospodarki o obiegu zamkniętym, itp. W ten sposób będziemy planować rozwój biotechnologii w obszarach związanych z rozwiązywaniem konkretnych problemów społecznych i gospodarczych oraz posiadających duży potencjał komercyjny. Na poziomie ministerstwa dbamy o to, aby kwestie biotechnologiczne pojawiały się w dokumentach rządowych jako określone, konkretne inicjatywy.

MNiSW, realizując politykę wskazaną w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju finansuje badania w zakresie biotechnologii zarówno za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań Rozwoju, jak i z innych środków. W reakcji na potrzeby wynikające z zagrożenia COVID-19, NCBR w ciągu niecałego miesiąca ogłosił dwa konkursy dla przedsiębiorców i naukowców, o łącznej kapitalizacji 300 mln zł. W resorcie finalizujemy pracę nad uruchomieniem mechanizmu Wirtualnego Instytutu Badawczego, za pośrednictwem którego przeznaczymy ok. 500 mln zł na badania nad terapiami antynowotworowymi.

{"register":{"columns":[]}}