W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” z udziałem Ministra Edukacji i Nauki

26.02.2021

Dziś, 26 lutego Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w uroczystościach inaugurujących Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Minister złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą Polaków Poległych za Wolność Ojczyzny, odwiedził Mauzoleum Walki i Męczeństwa i uczestniczył w ceremonii złożenia kwiatów przed tablicą upamiętniającą ofiary reżimu komunistycznego więzione w podziemiach Willi „Jasny Dom”.

Żołnierze Wojska Polskiego ubrani w mundury. Jeden z nich gra na bębnie, inny na trąbce. Po środku jeden żołnierz z wieńcem. Tuż za nim minister Przemysław Czarnek. Dookoła żołnierze ze zniczami w rękach.

– 1 marca obchodzimy wyjątkowe święto, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Będąc w Mauzoleum Walk i Męczeństwa, w miejscu naznaczonym krwią Polaków, naszych Bohaterów, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę, ogarnia nas smutek, ale i postanowienie podtrzymywania pamięci o tych, którzy zostali tak okrutnie potraktowani za to, że byli Polakami, że kochali swój kraj – powiedział Minister Edukacji i Nauki. 

Mauzoleum Walki i Męczeństwa to oddział Muzeum Niepodległości. To miejsce, w którym przetrzymywano, torturowano i zakatowano w obronie Ojczyzny wielu Polaków. Najcenniejszą częścią ekspozycji są zachowane w prawie nienaruszonym stanie korytarze, cztery cele zbiorowe zwane tramwajami, dziesięć cel izolatek i pokój dyżurnego gestapowca, w którym odbywały się przesłuchania.

Uroczystości przed Willą „Jasny Dom”

Minister Przemysław Czarnek wziął dziś także udział w uroczystościach w podziemiach Willi „Jasny Dom”. Wspólnie z Janem Józefem Kasprzykiem, Szefem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Marleną Piekarską-Olszówką, Prezesem Fundacji Willa Jasny Dom złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą ofiary reżimu komunistycznego więzione w podziemiach.  

Willa „Jasny Dom” to modernistyczny zabytek znajdujący się przy ulicy Świerszcza 2 w Warszawie. Został odebrany właścicielom przez sowieckiego komendanta, mjr Puszkowa w 1945 r. Stalinowskie władze przekształciły budynek w areszt, gdzie przesłuchiwano Polaków, m.in. żołnierzy Armii Krajowej. Budowla posiadała 22 cele, a także pokoje przesłuchań i biura. Więzienne inskrypcje wskazują na to, że jednym z więźniów „Jasnego Domu” był Witold Pilecki – bohater, rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Polski Podziemnej, ochotnik do Auschwitz. 

Kwiaty w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na „Łączce” 

W imieniu Ministra Edukacji i Nauki Dyrektor Generalny MEiN Sławomir Adamiec złożył dziś wieniec w Panteonie – Muzeum Wyklętych-Niezłomnych, na tzw. Łączce, na Cmentarzu Powązkowskim. To miejsce pochówku pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945-1956. 
 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}