W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Vivat Academia, vivant professores! Inauguracja roku akademickiego w Akademii Mazowieckiej w Płocku

18.10.2022

Szef MEiN Przemysław Czarnek wziął udział w inauguracji roku akademickiego 2022/2023 w Akademii Mazowieckiej w Płocku. Podczas uroczystości szef MEiN wręczył Statut Akademii Mazowieckiej w Płocku oraz powołanie dla prof. dr. hab. n. med. Macieja Słodkiego, Rektora Akademii Mazowieckiej w Płocku.

Minister Czarnek przy mikrofonie obok niego siedzą władze uczelni- kobieta i trzech mężczyzn, tyłem widać uczestników inauguracji

– To, że w Płocku powstała uczelnia akademicka i Płock stał się miastem akademickim, to jest przede wszystkim Państwa zasługa. To Państwo osiągnęliście znakomite wyniki naukowe i to Państwo zasłużyliście na te znakomite oceny ewaluacyjne, które pozwoliły nam później na podejmowanie decyzji ustawodawczych – powiedział szef MEiN podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023 w Akademii Mazowieckiej w Płocku.

Akademickość w historycznych miastach Polski

– Uważam, że historyczne grody polskie zasługują na akademickość, bo akademickość jest miastotwórcza. Podkreśla rolę miasta w dziejach Polski i jego wielki potencjał dla przyszłości państwa polskiego. Nie zadbaliśmy wcześniej, żeby te miasta miały akademickość. Nie jest prawdą, że jak się postawi na kilka flagowych uczelni, a cała reszta ma im służyć, to będzie to służyło nauce polskiej – powiedział do społeczności akademickiej minister.

Szef MEiN wskazał jednocześnie, że zdrowa konkurencja jest wszędzie bardzo potrzebna, napędza pracę i rozwój: – Dlatego uważam, że akademie w historycznych miastach powinny być i stąd moja radość, że jesteśmy dziś na Akademii Mazowieckiej w Płocku. Udało się całkiem niedawno ustanowić Akademię w Kaliszu, Gorzowie Wielkopolskim i Zamościu.  Będę chciał jeszcze prosić obecnych na dzisiejszym wydarzeniu parlamentarzystów, na czele z Panią Marszałek Witek, o pomoc w dokończeniu zaawansowanych prac w ustanowieniu akademii w jeszcze jednym historycznym polskim mieście, w Piotrkowie Trybunalskim – powiedział minister.

Inauguracja roku akademickiego 2022/2023 w Akademii Mazowieckiej w Płocku

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek po swoim wystąpieniu wręczył Statut Akademii Mazowieckiej w Płocku oraz powołanie dla prof. dr. hab. n. med. Macieja Słodkiego, Rektora Akademii Mazowieckiej w Płocku.

Podczas uroczystości wyróżnienia odebrali autorzy prac dyplomowych nagrodzonych w XVI edycji konkursu „Dyplom dla Płocka” na najlepsze prace inżynierskie, magisterskie i licencjackie w roku akademickim 2021/2022. Wykład inauguracyjny pt. „Dolar czy euro pieniądzem przyszłości?” wygłosił Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Nowak. 

Akademia Mazowiecka w Płocku

Akademia Mazowiecka w Płocku została utworzona w 1999 r. jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku. 5 sierpnia 2022 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał ustawę z o utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku. W uroczystości w Belwederze uczestniczył Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Jednym z filarów uczelni jest działalność naukowo-badawcza, która skupia się wokół wydawnictwa naukowego. W ramach wydawnictwa publikowane są wyniki badań naukowych pracowników uczelni oraz naukowców z innych ośrodków, a ich zakres tematyczny obejmuje nauki społeczne, humanistyczne, medyczne i o zdrowiu. Ukazują się tu zarówno prace monograficzne, opracowania zbiorowe, jak i czasopisma naukowe. Ponadto wydawany jest „Rocznik Towarzystwa Naukowego Płockiego”.

Akademia specjalizuje się w praktycznym kształceniu zawodowym. Ważną rolę ogrywa wyposażenie studentów w praktyczne umiejętności. 

Akademia Mazowiecka w Płocku posiada nowoczesną bazę dydaktyczną, w tym dwa Monoprofilowe Centra Symulacji Medycznych. Obecnie powstaje kolejny kompleks dydaktyczny – Collegium Medicum. To trzykondygnacyjny budynek, m.in. z pracowniami, salami dydaktycznymi i symulacyjnymi: salą wirtualnej rzeczywistości, blokiem operacyjnym (sala operacyjna, sala przygotowawcza, sala operacyjna, sala wybudzeniowa), salą z karetką pogotowia ratunkowego, szpitalnym oddziałem ratunkowym, dwoma sterowniami do tych sal (blisko 2000 kw.). 

Nowe kierunki studiów

Ministerstwo Edukacji i Nauki wyraziło zgodę na prowadzenie od 1 października 2022 r. psychologii na jednolitych studiach magisterskich, a od 1 października 2023 r. studiów magisterskich na kierunku lekarskim.

Wideo

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}