W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dla beneficjentów programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Mobilność Plus” w sprawie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych

06.12.2018

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uzyskało ostateczne stanowisko Ministra Finansów w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych beneficjentów programu „Mobilność Plus” (pismo MF z dn. 22 listopada 2018 r, znak:DD3.8223.201.2018).

Ministerstwo Finansów wskazało, że do otrzymywanych w ramach programu środków w kwestii zwolnienia zastosowanie znajduje art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U.  z 2018 r.  poz. 1509, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą PIT”.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 ww. ustawy „Wolne od podatku  dochodowego są:
diety i inne należności za czas:
a) podróży służbowej pracownika,
b) podróży osoby niebędącej pracownikiem”
‒ do wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167).

Powyższe rozwiązanie pozwoli na równe traktowanie pod względem podatkowym osób zatrudnionych i doktorantów będących beneficjentami tego programu.

O stosowaniu omawianego zwolnienia Minister Finansów poinformował podległe mu jednostki administracji skarbowej.

Jednocześnie Minister Finansów zaznaczył, że otrzymane przez beneficjenta programu środki stanowią przychód w rozumieniu przepisów ustawy PIT dla:
‒ pracowników ‒ środki stanowią przychód ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 ustawy PIT),
‒ doktorantów – środki stanowią przychód z innych źródeł (art. 20 ust. 1 ustawy PIT).
Środki przekazywane dla poszczególnych członków rodziny uczestnika programu stanowią także ww. przychód beneficjenta programu.

Z uwagi na fakt, iż przedmiotowe zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt 16 jest limitowane, nadwyżka ponad kwotę zwolnienia, podlega opodatkowaniu na zasadach przewidzianych dla przychodów ze stosunku pracy lub z innych źródeł.

Mając na uwadze powyższą interpretację MF, stanowiącą że środki otrzymywane przez beneficjenta programu stanowią przychód, zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podlegają one „oskładkowaniu”, gdzie podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie społecznej jest przychód będący nadwyżką, o której mowa powyżej. Wynika to z następujących przepisów:

‒ podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowi przychód, o którym mowa w art. 4 pkt 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.);
‒ z podstawy wymiaru składek wyłączone są przychody uzyskane z diet i innych należności z tytułu podróży służbowej do wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167) (§2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 1949)).

Jednocześnie MNiSW podkreśla, iż określenie wysokości kosztów podróży służbowej realizowanej w ramach środków na program „Mobilność Plus” leży po stronie podmiotu delegującej pracownika lub doktoranta.

Regulacje MNiSW dotyczące programu „Mobilność Plus” nie zawierają żadnych przepisów dotyczących w/omawianych kwestii. Wątpliwości w tej sprawie należy wyjaśniać z  jednostkami administracji skarbowej oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

{"register":{"columns":[]}}