W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja w sprawie możliwości zawieszenia zajęć w przypadku zagrożenia wirusem SARS-CoV-2 w uczelni

10.03.2020

W związku z groźbą rozprzestrzeniania się w Polsce wirusa SARS-CoV-2 uprzejmie przypominamy, iż - zgodnie z przepisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - Rektor zarządza uczelnią (art. 23 ust. 2 pkt 2), dba o utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na terenie uczelni (art. 50) oraz zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pracy i kształcenia (art. 51).

Logo - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Na podstawie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 30 października 2018 r., w przypadku stwierdzenia zagrożenia dla zdrowia lub życia podczas korzystania z pomieszczeń uczelni lub wyposażenia technicznego, rektor wprowadza zakaz korzystania z nich oraz nakazuje usunięcie stwierdzonego zagrożenia.

Jednocześnie przepisy ustawy (art. 50 ust. 7) nakazują rektorowi niezwłoczne poinformowanie organów właściwych w sprawach bezpieczeństwa, ochrony ludności i zarządzania kryzysowego oraz ministra o wystąpieniu okoliczności uniemożliwiających prawidłowe funkcjonowanie uczelni, stanowiących zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia w znacznych rozmiarach.

W kontekście wirusa SARS-Cov-2, w przypadku przekazania takiego zawiadomienia, Minister może, na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, wydać rozporządzenie czasowo ograniczające lub czasowo zawieszające funkcjonowanie uczelni na obszarze kraju lub jego części.

Przypominamy jednak, że niezależnie od przekazania takiego zawiadomienia do MNiSW, rektor zobowiązany jest do podjęcia wszelkich niezbędnych, w jego ocenie, działań zmierzających do ograniczenia lub wyeliminowania zagrożenia.

Warto mieć na względzie, że w uczelniach sposób organizacji roku akademickiego (zajęć dydaktycznych) najczęściej jest regulowany poprzez zarządzenia rektora i inne akty wewnętrzne, dlatego też skutki krótkotrwałego wstrzymania zajęć (np. konieczność ich  przesunięcia) mogą być odpowiednio uwzględnione we właściwych aktach i decyzjach rektora oraz innych organów uczelni.

{"register":{"columns":[]}}