W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje dla wyjeżdżających

Ośrodki wsparcia (assistance centres) istniejące w każdym państwie członkowskim UE/EOG udzielają informacji, czy dany zawód jest w tym państwie regulowany i w razie potrzeby kierują do odpowiedniego organu właściwego w sprawach uznania kwalifikacji w tym zawodzie. Przekazują także podstawowe informacje o procedurze uznawania kwalifikacji w swoim państwie i obowiązujących regulacjach prawnych.

Kontakt do ww. instytucji znajduje się na stronie KE.

Właściwe organy państwa przyjmującego mogą wymagać przedstawienia zaświadczenia wydanego przez organ właściwy dla danego zawodu w państwie nabycia kwalifikacji (zob. Competent Authority w Bazie Zawodów Regulowanych), potwierdzającego uprawnienia do wykonywania tego zawodu.

Kształcenie regulowane

W przypadku, gdy dany zawód nie jest zawodem regulowanym w Polsce, ale jest regulowany w przyjmującym państwie członkowskim (czyli wymaga tam oficjalnego uznania kwalifikacji zawodowych), jednym z wymogów uznania jest posiadanie co najmniej rocznego potwierdzonego doświadczenia w zawodzie. Warunek ten obowiązuje także w przypadku zamiaru świadczenia usług transgranicznych. Wymogu rocznego doświadczenia nie musi jednak spełniać osoba, która odbyła tzw. kształcenie regulowane przygotowujące do wykonywania tego zawodu.

Definicja kształcenia regulowanego określona została w art. 3 ust. 1 lit. e Dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych:

„e) kształcenie regulowane: każdy rodzaj kształcenia, które w szczególny sposób przystosowane jest na potrzeby wykonywania określonego zawodu oraz obejmuje kurs lub kursy uzupełnione, w stosownych przypadkach, kształceniem zawodowym albo praktyką w okresie próbnym lub praktyką zawodową. Struktura i poziom kształcenia zawodowego oraz praktyk w okresie próbnym lub praktyk zawodowych określane są w ustawach, przepisach wykonawczych lub administracyjnych danego państwa członkowskiego albo są nadzorowane bądź zatwierdzane przez wyznaczony w tym celu organ”.

Działalność regulowana

Na wniosek osoby wykonującej działalność w Polsce, która zamierza wykonywać tę działalność w innym państwie członkowskim Marszałek Województwa lub Wojewódzki Urząd Pracy (w zależności od województwa) - wydaje zaświadczenie stwierdzające charakter, okres i rodzaj działalności.

Dane teleadresowe organów upoważnionych do poświadczania doświadczenia zawodowego w poszczególnych województwach

 

{"register":{"columns":[]}}