W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Innowacją w smog – nowy program wspierający niskoemisyjne technologie!

09.10.2019

W trakcie trwającego w Krakowie II Kongresu Trendy Energetyczne, wicepremier Jarosław Gowin ogłosił nowy program wspierający nowoczesne, niskoemisyjne technologie w ogrzewaniu domów. Program ruszy jeszcze w tym roku a jego budżet wyniesie 200 milionów złotych.

Kongres Trendy Energetyczne

Pierwszego dnia, trwającego w Krakowie II Kongresu Trendy Energetyczne, ogłoszony został nowy program transformacji energetycznej dla branży producentów urządzeń grzewczych. Polscy producenci urządzeń grzewczych przez wiele lat produkowali pozaklasowe kotły grzewcze. Jeszcze parę lat temu, szacunkowa liczba produkowanych w Polsce urządzeń niespełniających norm emisyjnych sięgała 200 000 urządzeń rocznie. Gwałtowna zmniejszenie na rynku kotłów na paliwa stałe nastąpiło po wejściu w życie rozporządzeń przyjętych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które zakazały sprzedaży pozaklasowych kotłów. W tej chwili branża przechodzi gwałtowną transformację. Jak  zapowiedział wczoraj wicepremier Jarosław Gowin, aby pomóc zmodernizować polskie przedsiębiorstwa produkujące urządzenia grzewcze, uruchomiony zostanie nowy program obejmujący granty na badania i rozwój oraz granty inwestycyjne.

Program zostanie uruchomiony w listopadzie w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, agendzie rządowej podległej Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wesprze on technologie ogrzewania budynków takie jak pompy ciepła, oraz kotły grzewcze na biomasę, czyli te technologie które mają najlepsze szanse rozwoju w ciągu najbliższych 10 lat. Dają też szansę na eksport technologii do krajów Unii Europejskiej.

Staramy się stworzyć polską przewagę konkurencyjną na rynkach europejskich, a być może i światowych. Staramy się stworzyć branżę, która pod względem innowacyjności i nowoczesności rozwiązań będzie mogła konkurować z najlepszymi rozwiązaniami w Europie - powiedział wicepremier Jarosław Gowin podczas pierwszego dnia kongresu Trendy Energetyczne

Wartość programu osiągnie 200 mln złotych. Środki zostaną przekazane na projekty badawcze adresowane przede wszystkim do małych i średnich firm, ale również i duże przedsiębiorstwa nie zostaną z niego wykluczone. 

- Technologie, które wesprze program dokładnie wpisują się w idee programów Czyste Powietrze i Stop Smog. Pozwalają zwalczać lokalne zanieczyszczenia powietrza, a zarazem wykorzystują odnawialne źródła energii. Technologie te będą mogły zostać wykorzystane nie tylko na terenie Polski wspomagając nasza walkę ze smogiem, ale z całą pewnością pozwolą również stworzyć cała gamę wyśmienitych produktów eksportowych - komentuje Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW.

Program powstaje w konsultacji z branżą producentów urządzeń grzewczych. Wspierać będzie technologie nisko i zeroemisyjne korzystające z odnawialnych źródeł energii.

Z uruchomienia programu cieszy się Polski Alarm Smogowy, który od kilku lat zabiegał o rządowe wsparcie dla branży producentów niskoemisyjnych technologii. – Program jest bardzo ważny ponieważ walka ze smogiem wymaga wymiany około czterech milionów urządzeń grzewczych w polskich domach. Transformacja energetyczna budynków, jest konieczna dla poprawy jakości powietrza, ale stanowi również dużą szansę dla rozwoju rodzimych firm produkujących pompy ciepła czy kotły na biomasę. Cieszymy się, że Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii dostrzegło potrzebę wsparcia niskoemisyjnych technologii korzystających z odnawialnych źródeł energii i mamy nadzieję, że będzie to również efektywna realizacja patriotyzmu gospodarczego - komentuje Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Zdaniem prezesa Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, proponowany program transformacji daje czytelny sygnał i wskazuje kierunek rozwoju branży polskich producentów urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł ciepła, o najwyższych klasach energetycznych ale też o największym potencjalne wzrostu.

Zdaniem wicepremiera Jarosława Gowina, możliwość skorzystania przez polskie firmy z nowego programu przy produkcji urządzeń w ramach środków dostępnych w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz w Polskiej Strefie Inwestycji da polskim producentom możliwość dalszego rozwoju, wprowadzania nowych urządzeń na rynek, zatrudniania nowych pracowników i zwiększania konkurencyjności na rynku odnawialnych źródeł energii w Europie. 

 

Redakcja: GLOBEnergia

{"register":{"columns":[]}}