W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Izrael – wizyta ministra nauki w krainie start-upów

25.05.2018

Polskie doświadczenia w reformowaniu systemu szkolnictwa wyższego, współpraca bilateralna, projekty Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, a także innowacje i wdrożenia – między innymi o tym rozmawiać będą wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w MNiSW podczas trzydniowej delegacji do Izraela.

Minister Gowin na tle flag

Polsko-izraelskie projekty na rzecz innowacji

Pierwszego dnia wizyty, czyli 27 maja, ministrowie Gowin i Dardziński spotkają się m.in. z ministrem nauki i technologii Izraela Ofirem Akunisem. Rozmowa dotyczyć będzie przede wszystkim intensyfikacji kontaktów między polskimi a izraelskimi uniwersytetami, a także współpracy technologicznej. Ta ostatnia odbywa się w ramach projektów badawczych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, agencji wykonawczej MNiSW, i Izraelskiego Centrum Badań i Rozwoju dla Przemysłu. W maju tego roku został rozstrzygnięty piąty polsko-izraelski konkurs na projekty badawcze.

Przedstawiciele polskiego rządu razem z ministrem Akunisem poruszą również temat wielostronnej współpracy Grupy Wyszehradzkiej z Izraelem. Miałaby się ona sprowadzać do realizacji programu pilotażowego dla młodych start-upów, podczas którego młodzi przedsiębiorcy z Europy uczestniczyliby w stażach prezentujących izraelski ekosystem innowacji.

Szkolnictwo wyższe – Konstytucja dla Nauki i NAWA

W agendzie wyjazdu znalazły się również spotkania z przedstawicielami izraelskiego i estońskiego szkolnictwa wyższego – z przewodniczącą Komitetu Planowania i Budżetu, członkinią Rady Szkolnictwa Wyższego Izraela prof. Yaffa Zilbershats oraz z Minister Edukacji i Badań Estonii Mailis Reps.

Ministrowie w rozmowach ze swoimi zagranicznymi odpowiednikami poruszą kwestie dotyczące polskich doświadczeń w reformowaniu systemu szkolnictwa wyższego, opowiedzą o unikatowym procesie konsultacji ze środowiskiem akademickim, zwieńczonym Narodowym Kongresem Nauki, a także podzielą się receptą na umiędzynarodowieniem polskiej nauki, czyli Narodową Agencją Wymiany Akademickiej.

Ostatniego dnia wizyty wicepremier Gowin weźmie także udział w konferencji „Thinking out of the Box”, poświęconej rozwojowi innowacyjności na arenie międzynarodowej.

Polsko-żydowski dialog

Polska delegacja wraz z przedstawicielami resortu nauki odwiedzą Muzeum Historii Holokaustu, a także spotkają się z przewodniczącym Yad Vashem, Avnerem Shalevem. Tematem rozmów będą polsko-żydowskie i polsko-izraelskie stosunki.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.12.2023 18:25 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.12.2023 18:25 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}