W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak wesprzeć seniorów po pandemii? Konferencja naukowa na UKSW

17.04.2023

„Seniorzy vs pandemia. Aktywność – wsparcie – więzi społeczne” – to temat międzynarodowej konferencji naukowej zorganizowanej przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Podczas wydarzenia zostały przedstawione wnioski z realizacji programu pilotażowego „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60+” oraz wyniki z badań przeprowadzonych wśród tej grupy osób. Projekt uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach zwiększonej subwencji. Łączna kwota wsparcia to ponad 8 mln zł.

Za drewnianą mównicą stoi kobieta w białej marynarce i mówi do mikrofonu, za nią rozwijany baner z napisem Referencyjny Ośrodek Badawczy, za nim drewniana ściana na której wisi wielki ekran na którym widać ministra Czarnka.

– Cieszę się z tych działań Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i naszego instytutu. Wszystkich państwa pozdrawiam i życzę państwu znakomitych obrad, a wnioski, które państwo będziecie wyciągać, na pewno będą nam służyły do dalszej współpracy z UKSW i z instytutem, i z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych po to, żeby pracować cały czas z naszymi seniorami, bo są nam oni tak samo potrzebni jak ludzie najmłodsi – mówił minister Przemysław Czarnek podczas konferencji. 

Projekt łagodzenia skutków pandemii wśród osób 60+

Celem projektu „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60+” jest zaproponowanie modelu interwencji społecznej zapobiegającej postępującemu wycofaniu się z życia społecznego, które powstało w wyniku wprowadzenia fizycznego i społecznego dystansu w czasie pandemii.

Projekt jest odpowiedzią na problemy osób starszych wywołane pandemią. Wpłynęła ona na ich życie i organizację dnia, relacje rodzinne i poczucie bezpieczeństwa. Liczne obostrzenia często uniemożliwiały normalne funkcjonowanie, a zwiększone ryzyko zachorowania i potencjalnie ciężki przebieg choroby wywoływał niepokój – miało to swoje konsekwencje zdrowotne.

Etap testowania modelu trwał od maja do końca listopada 2022 r. i został przeprowadzony w trzech samorządach województwa mazowieckiego: Przasnyszu, Wyszogrodzie i Bogutach-Piankach. Samorządy zostały tak dobrane, by udział osób starszych był powyżej 27 proc., czyli w przewyższał średnią krajową.

Prace w ramach projektu koncentrują się na opracowaniu standardów i przygotowaniu Modelu Interwencji Społecznej, którego celem jest zapobieganie postępującemu wycofaniu z życia.

Inicjatywa jest zrealizowana przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uzyskała dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki w kwocie ponad 8 mln zł (8 082 360,00 zł).

Referencyjny Ośrodek Badawczy

W ramach projektu powstał portal internetowy oraz Referencyjny Ośrodek Badawczy. Do jego zadań należy prowadzenie prac naukowo-badawczych o charakterze interdyscyplinarnym z zakresu dziedzin związanych ze starością i starzeniem się społeczeństwa, a w sposób szczególny polityki społecznej wobec osób starszych uwzględniającej skutki pandemii. Realizowane są one w formie m.in. badań naukowych, prac rozwojowych, projektów i przedsięwzięć społecznie ważnych, konferencji.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}