W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Język polski za granicą

Język polski należy do zachodniosłowiańskiej grupy języków indoeuropejskich. Jako odrębny język polszczyzna zaczęła się kształtować w X wieku, pełniąc ważną rolę w powstaniu i rozwoju państwa polskiego.

Liczbę użytkowników języka polskiego można szacować na ponad 45 milionów osób, z czego ok. 38 milionów mieszka w Polsce. Językiem polskim posługują się liczne grupy Polaków lub osób polskiego pochodzenia, często już od kilku generacji mieszkających poza granicami Polski, m. in. w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, a także w Białorusi, Kazachstanie, na Litwie i na Ukrainie.

Obecnie coraz większe grono osób jest zainteresowanych polską kulturą i językiem polskim, co systematycznie zwiększa liczbę zainteresowanych uzyskaniem urzędowego poświadczenia znajomości języka polskiego jako obcego. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom w 2016 roku został zmieniony system poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego.

Więcej informacji znajduje się na stronie certyfikatpolski.pl.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego może nadać uprawnienie do organizowania egzaminów z języka polskiego jako obcego na określonym poziomie biegłości językowej. Szczegółowe informacje znajdują się w BIP MNiSW.