Kolejny sukces młodych informatyków

05.09.2023

Po sukcesie na Olimpiadzie Informatycznej Krajów Europy Środkowej młodzi informatycy zdobyli kolejne medale. Tym razem znakomicie spisali się podczas 35. Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej (IOI 2023). Nasi informatycy zdobyli aż cztery krążki. Najlepszy indywidualny rezultat osiągnął Antoni Buraczewski, który wywalczył złoty medal i trzecie miejsce na świecie. W sumie w zawodach udział wzięło 354 zawodników z 89 krajów. Serdecznie gratulujemy!

Sześciu młodych ludzi w białych koszulkach stoi przed kolorowym banerem, trzymają polską flagę.

Medale dla młodych informatyków

Polskę reprezentowali uczniowie w składzie:

• Antoni Buraczewski – Liceum Ogólnokształcące nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu – złoty medal i 3 miejsce w ogólnej klasyfikacji,
  • Adam Gąsienica-Samek – XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie – srebrny medal,
  • Rafał Mańczyk – XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu – brązowy medal,
  • Olaf Targowski – III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni – brązowy medal.

Polska reprezentacja znalazła się również na 7. miejscu za światowymi potęgami – Chinami, USA, Japonią oraz Rosją, Tajwanem i Koreą. W pierwszej 14 nie ma reprezentacji żadnego innego państwa europejskiego.

Opiekunami reprezentacji polskiej byli dr Paweł Gawrychowski z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Bartłomiej Czarkowski, student Uniwersytetu Warszawskiego.

Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna

Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna to coroczny konkurs algorytmiczno-programistyczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Jest to jedna z pięciu międzynarodowych olimpiad naukowych i jedna z najbardziej prestiżowych imprez programistycznych na świecie.

Pod względem liczby wszystkich medali zdobytych w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej Polska ze 123 medalami, razem z Rumunią, zajmuje drugie miejsce w świecie po Chinach (135 medali). Na 123 medale Polaków składa się 41 złotych, 49 srebrnych i 33 brązowe, co w klasyfikacji medalowej daje nam piątą pozycję w świecie po Chinach, Rosji, Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej.

W historii dwa razy Polacy stali na najwyższym miejscu podium tej olimpiady: w 2006 r. podczas XVIII IOI – zwycięzcą został Filip Wolski i 2007 roku podczas XIX IOI zwyciężył Tomasz Kulczyński.