W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja „Biznes i zarządzanie – praktyczny wymiar nauczania przedsiębiorczości” z udziałem szefa MEiN

24.05.2023

Minister Przemysław Czarnek uczestniczył w konferencji „Biznes i zarządzanie – praktyczny wymiar nauczania przedsiębiorczości”. Wydarzenie zorganizowało Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Oświęcimiu. Podczas spotkania szef MEiN przedstawiał założenia nowego przedmiotu, który wejdzie do szkół od 1 września. Mówił także o konieczności nabywania przez młodych ludzi praktycznych umiejętności w zarządzaniu.

Stół wokół niego poustawiane krzesła, po jednej stronei ekran z widokiem na aulę uniersytecką, po drugiej siedzą przy stole minister Czarnek.

W nowym roku szkolnym biznes i zarządzanie zastąpi podstawy przedsiębiorczości. Podczas zajęć uczniowie będą rozwijać kompetencje przedsiębiorcze, menadżerskie oraz liderskie. Nauczą się także zarządzania finansami osobistymi. O praktycznym wymiarze nowego przedmiotu mówił podczas konferencji minister Przemysław Czarnek.

– Wprowadzamy biznes i zarządzanie już od tego roku, bo to elastyczna forma jego nauczania z nastawieniem na praktykę. To również możliwość zdawania już za 4 lata tego przedmiotu na maturze – wskazywał. – Wszystko po to, żeby młodzi Polacy nabywali umiejętności praktyczne w zarządzaniu. I nie chodzi tylko o zarządzanie przedsiębiorstwem i swoją działalnością gospodarczą, ale chodzi o praktyczny wymiar podejmowania decyzji w domu, w rodzinie, w naszych  gospodarstwach domowych, w zaciąganiu zobowiązań, w wydawaniu pieniędzy.

Szef MEiN podkreślał, że kompetencje, które uczniowie zdobędą podczas zajęć z nowego przedmiotu, pomogą im podejmować świadome decyzje dotyczące dalszej drogi zawodowej.  

– Nowoczesny przedsiębiorca w swojej ojczyźnie to ten, który na biznesie i zarządzaniu będzie się uczył podejmowania odpowiedzialnych decyzji także w gospodarstwie domowym, ale przez to będzie miał więcej odwagi w podejmowaniu decyzji o założeniu działalności gospodarczej. Wiedza na temat tego, jak się zakłada i prowadzi biznes, jak się prowadzi rodzinę pod względem finansowym, dodaje odwagi. Chcemy takiego nowoczesnego przedsiębiorcy w naszej ojczyźnie w przyszłości.

Biznes i zarządzanie od nowego roku szkolnego w szkołach ponadpodstawowych 

Biznes i zarządzanie od roku szkolnego 2023/2024 zastąpi podstawy przedsiębiorczości. Nowy przedmiot pozwoli uczniom rozwijać kompetencje przedsiębiorcze, menadżerskie oraz liderskie. Uczniowie zdobędą ponadto wiedzę na temat praw konsumenckich oraz nauczą się zarządzania finansami osobistymi. BiZ będzie kładł nacisk na pracę w grupach, a także analizę case studies. 

Nowy przedmiot bazuje na założeniach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości, ale uzupełnia je przede wszystkim o wymiar praktyczny. Wzmocnienie tego aspektu ma pomóc uczniom w nabyciu kluczowych kompetencji, ale także w rozwijaniu zdolności liderskich.

Dzięki współpracy z przedsiębiorcami BiZ kształtować w młodych ludziach kreatywne myślenie i zapozna z realiami współczesnej gospodarki. Rozwinie także kompetencje 4K – kooperację, komunikację, kreatywność i krytyczne myślenie.

Głównym celem wprowadzenia nowego przedmiotu jest dostosowanie kształcenia do potrzeb współczesnego świata. Szacuje się, że nawet 65 proc. obecnych uczniów w przyszłości będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. BiZ przygotuje młodzież do roli pracowników, menedżerów czy przedsiębiorców.

Przedmiot biznes i zarządzanie  zastąpi w liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia przedmiot podstawy przedsiębiorczości i będzie realizowany w wymiarze 2 godzin tygodniowo w cyklu kształcenia. W liceum ogólnokształcącym i technikum nowy przedmiot będzie realizowany w klasach I i II. Dyrektorzy szkół będą mogli jednak inaczej zaplanować zajęcia z tego przedmiotu w szkolnym planie, tj. tylko w klasie I albo tylko w klasie II (pod warunkiem zapewniania wymaganego obowiązkowego wymiaru godzin nauczania w cyklu kształcenia). W przypadku branżowej szkoły I stopnia będzie nauczany w klasie I.

W liceum ogólnokształcącym i technikum BIZ będzie również możliwy do realizacji w zakresie rozszerzonym, jako jeden z przedmiotów do wyboru przez uczniów – w wymiarze 8 godzin tygodniowo w cyklu kształcenia.

Od roku szkolnego 2026/2027roku biznes i zarządzanie będzie można zdawać na egzaminie maturalnym.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}