W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja „Budowanie mostów dla przyszłych pokoleń” w Dreźnie z udziałem wiceministra Wojciecha Murdzka

18.05.2023

Sekretarz Stanu w MEiN Wojciech Murdzek wziął udział w dyskusji panelowej „Łącząc politykę i naukę” (Connecting Science and Politics – Panel Discussion) zorganizowanej w ramach konferencji naukowej „Budowanie mostów dla przyszłych pokoleń”.

Na białych fotelach siedzą kobieta w czarnej marynarce, wiceminister Murdzek i mężczyzna w czarnym garniturze, za nim zasłonięta granatową kotarą ściana.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Laboratorium Badawcze Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf oraz Ministerstwo Nauki, Kultury i Turystyki Kraju Związkowego Saksonia. Było to już trzecie spotkanie na terenie Niemiec w ramach „Polsko-Niemiecko-Czeskiej Platformy Naukowej”. Wśród panelistów znaleźli się: premier Czech Petr Fiala, Minister Edukacji, Młodzieży i Sportu Czech Mikuláš Bek, premier Saksonii Michael Kretschmer oraz przedstawiciele świata nauki: dr Jan Kalina z Czeskiej Akademii Nauk, reprezentująca Laboratorium Badawcze Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf dr Ellen Adams oraz reprezentant dolnośląskich środowisk naukowych dr Arkadiusz Żurek. 

Uczestnicy konferencji wymienili się spostrzeżeniami dotyczącymi wsparcia oraz zapewnienia warunków i źródeł finansowania dla efektywnego rozwoju badań. 
– Często nie do końca mamy pełen przegląd osiągnięć i wyników. Czasami te wyniki są długo trzymane w tajemnicy, bo czekamy na patenty, chronimy własność intelektualną, ale dużo tych wyników naukowych powstaje za publiczne pieniądze europejskie czy krajowe, w związku z czym inni naukowcy powinni mieć łatwiejszy dostęp do tych wyników – powiedział wiceminister Wojciech Murdzek podczas dyskusji.

Kolejnym z poruszonych tematów była rola popularyzacji nauki oraz konieczność wspierania młodych naukowców. Wiceminister mówił również o zaangażowaniu polskich naukowców w infrastrukturę badawczą w Europie, czego przykładem jest m.in. CERN.

Konferencja była okazją do dyskusji na temat: zdrowia, informatyki, energetyki i ochrony klimatu. Sekretarz Stanu Wojciech Murdzek w imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego podziękował organizatorom za poruszenie problematyki naukowo-badawczej, niezwykle ważnej dla rozwoju społeczno-gospodarczego oraz dobrych relacji w ramach trójstronnej współpracy w regionie.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}