W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja „Miasta, które stworzyły Europę. 70 lat polskich badań archeologicznych w Wolinie”

26.08.2022

Sekretarz Stanu w MEiN Włodzimierz Bernacki wziął udział w jubileuszowej konferencji „Miasta, które stworzyły Europę. 70 lat polskich badań archeologicznych w Wolinie” podczas, której planowane jest m.in. podpisanie listu intencyjnego w sprawie wpisania Wolina na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spotkanie odbywa się w Wolinie od 26 do 28 sierpnia 2022 br.

Mężczyzna stoi z mikrofonem i przemawia, obok stoi kobieta. Od tyłu widać ludzi uczestniczących w konferencji.

Badania archeologiczne w Wolinie 

Konferencja odbywa się w ramach VI Wolińskich Spotkań Mediewistycznych i jest podsumowaniem 70-letniego okresu intensywnych badań archeologicznych prowadzonych w Wolinie.

Wczesnośredniowieczny Wolin stanowi punkt węzłowy historii środkowej i północnej Europy. Będąc w IX-XII wieku jednym z największych ośrodków rzemieślniczo-handlowych nad Bałtykiem, odegrał wielką rolę w dziejach państw północnej Europy. To wieloetniczne centrum stało się obiektem zainteresowania królów, posłów, a także dziejopisarzy łacińskich, arabskich i skandynawskich. Potęga miasta obrosła legendami o wikińskiej twierdzy Jómsborg oraz zatopionym mieście – Winecie. Wolin był jednym z miast, które wpłynęły na oblicze Europy i ją stworzyły.

Polskie badania archeologiczne w Wolinie rozpoczęły się w 1952 roku. Od 1953 roku prowadzone były przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN. Przez 70 lat, pozyskano ogromną liczbę zabytków oraz danych, stanowiących pierwszorzędne źródła dla historii europejskiej. Zabytki prezentowane były na licznych wystawach zarówno w kraju, jak i za granicą. Trzy pokolenia polskich naukowców w toku interdyscyplinarnych badań opublikowały setki prac, wpisując dzieje miasta w karty podręczników historii.

Ze względu na wielkie, paneuropejskie znaczenie dziejów miasta podejmowane są starania, aby wpisać miasto na listę Pomników Historii oraz Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tematyka konferencji 

Podczas konferencji zostaną zainicjowane obchody 70-lecia działalności Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, które przypadają na rok 2023. Przewidziano wygłoszenie 19 referatów ukazujących zarówno wyniki badań nad wczesnośredniowiecznym Wolinem, jak też dotyczących innych ważnych ówczesnych ośrodków miejskich północnej Europy. Referaty będą punktem wyjścia do dyskusji nad tematem konferencji, a także do debaty z udziałem polskich i zagranicznych naukowców. Z tego powodu stosunkowo niewielka liczba referatów jest równoważona uczestnictwem licznych badaczy z całej Europy (Norwegia, Dania, Szwecja, Niemcy, Ukraina, Hiszpania), którzy wezmą aktywny udział w dyskusji i poznają dokonania polskiej nauki.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki. Organizatorami konferencji są: Gmina Wolin, Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}