W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja Ministra Edukacji i Nauki dotycząca powrotu uczniów do nauki stacjonarnej

30.04.2021

W czwartek, 29 kwietnia podczas konferencji prasowej Minister Edukacji i Nauki przedstawił szczegóły powrotu do nauki stacjonarnej w szkołach i placówkach. Minister Przemysław Czarnek przybliżył także założenia programu MEiN dotyczącego wsparcia uczniów po długotrwałym okresie nauki zdalnej.

Minister Przemysław Czarnek stoi przy mikrofonie. Na twarzy ma maseczkę, jest ubrany w garnitur. W tle baner z logotypami Ministerstwa Edukacji i Nauki i biało-czerwona flaga.

Powrót uczniów do szkół nauki stacjonarnej  

– Rok szkolny zakończy się 25 czerwca. Jesteśmy przekonani, że zakończenie roku szkolnego w trybie stacjonarnym po kilku bądź nawet kilkunastu tygodniach pobytu w szkole przyczyni się bardzo mocno do tego, że poprawi się zarówno wiedza, jak i w ogóle samopoczucie – powiedział minister Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej. 

Szef MEiN dodał, że powrót do szkół będzie miał istotne znaczenie dla odbudowania więzi między uczniami i nauczycielami: – Każdy dzień nauki stacjonarnej jest na wagę złota i jest dużo lepszy niż kilka dni nauki zdalnej. Zachęcam do tego, aby po powrocie do szkół skupić się głównie na odbudowaniu wspólnoty i więzi między uczniami oraz między uczniami i nauczycielami. 

Podczas konferencji minister Przemysław Czarnek przedstawił także szczegółowy harmonogram powrotu uczniów do stacjonarnej nauki w szkołach i placówkach

Wsparcie uczniów po długotrwałym okresie nauki zdalnej 

Ważnym tematem konferencji był także szeroki program wsparcia uczniów w powrocie do szkół po długotrwałym okresie nauki zdalnej przygotowany przez MEiN Składa się on z czterech elementów: 

  • powrót do pełnej sprawności fizycznej,
  • wsparcie psychologiczno-pedagogiczne,
  • działania profilaktyczne dotyczące wad wzroku,
  • pomoc w uzupełnieniu wiedzy.

Przedstawiając założenia programu, minister Przemysław Czarnek podkreślił, że: – Dyrektorzy i nauczyciele zdecydują, czy wprowadzą 1 godzinę tygodniowo dobrowolnych zajęć dodatkowych od czerwca, czy od września. To elastyczny system. Chcemy, aby 187 mln zł było wykorzystane w sposób jak najbardziej efektywny.

Minister Edukacji i Nauki zaznaczył, elastyczne podejście pozwoli na najbardziej efektywne wykorzystanie wsparcia finansowego: – Dokładnie w ten sam sposób zaplanowane jest postępowanie z programem wsparcia kondycji fizycznej – szkoły będą mogły zdecydować, czy uruchomią go w czerwcu, czy we wrześniu.
 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}