W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kształcenie na poziomie wyższym a rynek pracy - minister nauki Jarosław Gowin rozmawiał z Komisarzem UE Nicolasem Schmitem

31.01.2020

Konstytucja dla Nauki wprowadziła wymóg prowadzenia przez uczelnie zawodowe kształcenia wyłącznie na profilu praktycznym - o tym m.in. rozmawiali 30 stycznia na spotkaniu w KPRM wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin i Komisarz Unii Europejskiej ds. pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit.

Minister Gowin i komisarz Nicolas Schmit podają sobie ręce, w tle flagi Polski i UE

Wiodącym tematem spotkania było powiązanie kształcenia na poziomie wyższym z rynkiem pracy.

W Polsce, aby wzmocnić kształcenie praktyczne, umożliwiające rozwój umiejętności zawodowych i kompetencji społecznych studentów, wprowadzono – poprzez Konstytucję dla Nauki z 2018 roku - dwie formy kształcenia na kierunkach o profilu praktycznym: obowiązkowe praktyki zawodowe oraz studia dualne.

Ustawa umożliwiła też prowadzenie przez uczelnie zawodowe kształcenia specjalistycznego. Osoba, która ukończyła kształcenie specjalistyczne otrzyma świadectwo dyplomowanego specjalisty albo dyplomowanego specjalisty technologa.

W styczniu 2019 r. ogłoszono przedsięwzięcie „Dydaktyczna inicjatywa doskonałości”. Uczelnie zawodowe posiadające najlepsze wyniki monitoringu karier zawodowych absolwentów i najlepsze rezultaty oceny jakości kształcenia, otrzymują premię finansową. W 2019 r. 15 publicznych uczelni zawodowych na podstawie umowy z MNiSW otrzymało wsparcie w wysokości 1 mln zł.

MNiSW uruchomiło też portal http://studia.gov.pl/, który zawiera informacje skierowane do kandydatów na studia, tj. system ELA, wyszukiwarkę Wybierz studia, najpopularniejsze kierunki studiów. Portal obejmuje także informacje skierowane do studentów i doktorantów.

W 2017 roku wprowadzono też program  „Doktorat wdrożeniowy”. Ma on umożliwić współpracę pomiędzy środowiskiem naukowym i społeczno-gospodarczym w ramach szkół doktorskich oraz możliwość kształcenia we współpracy z zatrudniającym przedsiębiorcą. W trzech edycji programu uczestniczyło 1205 doktorantów.

MNiSW wspiera też projekty PO WER:

  1. Program Praktyk Zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych – budżet 138 mln zł. - opracowano, przetestowano i wdrożono program sześciomiesięcznych praktyk zawodowych na kierunkach studiów o profilu praktycznym.  Dotychczas przeprowadzono 6 naborów uczelni. W  programie praktyk wzięło udział ponad 7000 studentów.
  2. Konkurs Studia dualne - do dofinansowania wyłoniono 69 projektów o łącznej wartości 127 mln zł.
  3. Zintegrowane Programy Uczelni - W 2017 i w 2018 r. ogłoszono  konkursy PO WER Zintegrowane Programy Uczelni (budżet - 1 mld zł) oraz Zintegrowane Programy Uczelni na rzecz Rozwoju Regionalnego (budżet - 300 mln zł).  Dotychczas w ramach powyższych konkursów podpisano łącznie 305 umów z uczelniami na łączną kwotę 2 508 mln zł.
  4. Pogram Rozwoju Kompetencji – ma na celu podnoszenie kompetencji studentów w obszarach kluczowych dla gospodarki. Łącznie w dwóch konkursach było realizowanych 198 projektów o wartości 218,1 mln zł, z czego w 2019 r. trwała realizacja 146 projektów o wartości 159,9 mln zł.

Zdjęcia (3)