Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna – udany start polskiej reprezentacji

15.08.2021

Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna – udany start polskiej reprezentacji - grafika, napis na środku Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna – udany start polskiej reprezentacji.

Tegoroczna edycja Międzynarodowej Olimpiady Lingwistycznej (International Linguistics Olympiad) odbyła się 19-24 lipca 2021 r. na Łotwie. Z powodu trwającej ogólnoświatowej pandemii zawodnicy brali w niej udział zdalnie w swoich krajach. Przeprowadzane przez łotewski Ventspils University of Applied Sciences zawody odbyły się z udziałem międzynarodowego jury, które pracowało w kilku różnych strefach czasowych. Łącznie w tegorocznej edycji olimpiady wystartowało 216 zawodników z 54 drużyn reprezentujących 34 kraje. Polskę reprezentowały dwie czteroosobowe drużyny, które wzięły udział w konkursie na Uniwersytecie Wrocławskim.

W klasyfikacji medalowej zawodów indywidualnych zespół „Pszczółki” zajął IV miejsce, ulegając drużynom z Indii (jedyny zespół z dwoma złotymi medalami), Rosji i Hongkongu. Na 54 zespoły, które wzięły udział w zawodach drużynowych, polskie drużyny zajęły miejsca XII („Trzmiele”) i XXII („Pszczółki”). W klasyfikacji medalowej jako kraj zajęliśmy VI miejsce, choć tylko cztery reprezentacje zdobyły sumarycznie więcej medali i wzmianek zaszczytnych (Chiny - 8, Bułgaria, Rosja, Stany Zjednoczone - 7). Indywidualnie uczniowie z drużyny „Pszczółki” zdobyli złoty, srebrny i brązowy medal. Wzmiankę zaszczytną zaś przedstawiciele drużyny „Trzmieli”. Więcej informacji o wynikach tegorocznych zawodów można znaleźć na stronie internetowej.