Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych na Politechnice Wrocławskiej – 12 medali dla polskiej reprezentacji

29.08.2023

Na Politechnice Wrocławskiej zakończyły się 37. Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych. W ośmiu kategoriach rywalizowało blisko 400 osób z 11 krajów. Wśród uczestników znaleźli się uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studenci, a także profesjonalni matematycy i informatycy. Zawodnicy z Polski wywalczyli w rozgrywkach 12 medali: 4 złote, 5 srebrnych i 3 brązowe. Gratulujemy imponującego wyniku!

Fotografia z góry. Na dole duża grupa młodzieży z flagami swoich krajów.

Najmłodsi zwycięzcy

W kategorii CE (uczniowie klasy III SP lub młodsi) srebrny medal zdobył Piotr Łukomski, a brąz Maksymilian Siódmok. Na drugim stopniu podium w kategorii CM (uczniowie klas IV oraz V SP) stanął z kolei Łukasz Sulowski, a pierwszy złoty medal dla Polski otrzymał Jan Micyk za zwycięstwo w kategorii C2 (uczniowie klasy VIII SP i klasy pierwszej szkół średnich).

Zwycięzcy w kategorii CE (uczniowie klasy III SP lub młodsi)

1. Silvan Riedo (Szwajcaria)
  2. Piotr Łukomski (Polska)
  3. Maksymilian Siódmok (Polska)

Zwycięzcy w kategorii CM (uczniowie klas IV oraz V SP)

1. Luca Botan (Szwajcaria)
  2. Łukasz Sulowski (Polska)
  3. Phil Sennhauser (Szwajcaria)

Zwycięzcy w kategorii C1 (uczniowie klas VI oraz VII SP)

1. Philipp Dneprov (Szwajcaria)
  2. Chen Chen (Kanada)
  3. Sophie Antonetti (Francja)

Zwycięzcy w kategorii C2 (uczniowie klasy VIII SP i klasy pierwszej szkół średnich)

1. Jan Micyk (Polska)
  2. Francis Audet (Kanada)
  3. Leandro Alvarado Bravo (Peru)

Kto pierwszy, ten lepszy

Najbardziej zacięta rywalizacja toczyła się w kategorii L1 (uczniowie szkół ponadpodstawowych), w której przedstawiciele naszego kraju zajęli wszystkie miejsca na podium. Złoty medal wywalczył Maciej Ignaciuk, srebrny Michał Węgrzyn, a brązowy Norbert Dąbrowski.

O końcowym wyniku zadecydował czas rozwiązania zadań konkursowych. Najszybszy okazał się właśnie Maciej Ignaciuk, który obronił tym samym tytuł mistrzowski wywalczony przed rokiem w Lozannie.

Rywalizacja dorosłych –Politechnika Wrocławska ze srebrem

W kategorii L2 (studenci studiów I stopnia kierunków ścisłych i technicznych, którzy nie są licencjatami lub inżynierami) złoto wywalczył Konrad Czarnecki, a srebrny medal zdobył Łukasz Simbiga, student kierunku matematyka stosowana na Wydziale Matematyki Politechniki Wrocławskiej.

Kolejne krążki dla Polski w kategorii GP (dorośli nie występujący w kategorii L2 oraz HC) otrzymali Jacek Kwiendacz (srebro) i Dominik Bezkosty (złoto), a brąz w kategorii HC (osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką oraz studenci II stopnia) – Łukasz Bożyk.

Zwycięzcy w kategorii L2 (studenci studiów pierwszego stopnia kierunków ścisłych i technicznych, którzy nie są licencjatami lub inżynierami)

1. Konrad Czarnecki (Polska)
  2. Łukasz Simbiga (Polska)
  3. Niccolo Benassi (Włochy)

Zwycięzcy w kategorii HC (osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką, studenci studiów II stopnia)

1. Petr Mitrichev (Szwajcaria)
  2. Eric Laermans (Belgia)
  3. Łukasz Bożyk (Polska)

Zwycięzcy w kategorii GP (dorośli nie występujący w kategorii L2 oraz HC)

1. Dominik Bezkostny (Polska)
  2. Jacek Kwiendacz (Polska)
  3. Quentin Louveaux (Belgia)

Święto matematyki na Politechnice Wrocławskiej

Matematyczne zmagania rozgrywały się w 25 i 26 sierpnia na Politechnice Wrocławskiej. Wydarzeniu towarzyszyło wiele inspirujących wykładów popularnonaukowych oraz atrakcji przygotowanych przez koła naukowe. W murach uczelni zagościła również wystawa „Matheliebe. Pokochaj matematykę”, która pokazuje ekscytujący świat matematyki. Ekspozycję w Bibliotechu (bud. D-21) można oglądać do 30 listopada.

Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych tradycyjnie odbywały się w Paryżu, a od dwóch lat lokalizacja finałowych zmagań jest ruchoma. W 2022 r. gospodarzem spotkania była szwajcarska Lozanna, a w tym roku po raz pierwszy w historii – Polska. Już wiadomo, że w przyszłym roku finały zostaną rozegrane w stolicy Francji.

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy!