W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Przemysław Czarnek: bez rodziny jako fundamentu nie ma społeczeństwa

22.10.2022

Minister Edukacji i Nauki wziął udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej „We Cherish Family Life” („Pielęgnujemy wartości rodzinne”). Wydarzenie zostało zorganizowane przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Polskie Stowarzyszenie Familiologiczne. W swoim wystąpieniu szef MEiN mówił o utworzeniu dziedziny nauk o rodzinie z dyscypliną nauki o rodzinie.

Grupa osób siedzi na konferencji w sali z portretami

Konferencja poświęcona tematyce rodziny 

– Bez rodziny nie ma wolności, bez rodziny jako fundamentu nie ma społeczeństwa, bez rodziny nie ma Kościoła, bez rodziny nie ma państwa – mówił minister Przemysław Czarnek podczas konferencji „We Cherish Family Life”, która odbyła się w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. 

Szef MEiN nie tylko podkreślał znaczenie i rolę rodziny jako podstawowej komórki społecznej, ale wskazywał również na kryzys rodziny, którego jesteśmy świadkami zarówno w Europie, jak i w Polsce. Podkreślał, że jednym ze sposobów przeciwdziałania temu zjawisku jest pogłębienie naukowej refleksji dotyczącej rodziny i związanych z nią wartości.  

– Musimy dołożyć wszelkich starań, aby na nowo odkrywać prawdę o rodzinie, na nowo również w sposób naukowy, z naukowym podejściem pokazywać społeczeństwu, czym rodzina jest, jakie ma funkcje, których nie spełni inna komórka społeczna, i jak wiele od niej zależy – podkreślał.

Podczas konferencji Minister Edukacji i Nauki poinformował, że po wielomiesięcznych konsultacjach podpisał rozporządzenie o ustanowieniu odrębnej dziedziny nauk o rodzinie wraz z dyscypliną nauki o rodzinie: – Wszystko po to, żeby familiolodzy nie musieli krążyć między naukami społecznymi, teologią i innymi jeszcze dyscyplinami i skonsolidowali swoje wysiłki w celu pokazywania na nowo pełnej, obiektywnej prawdy o rodzinie.

Podkreślił również, że są już przygotowane przepisy nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, które pozwolą wszystkim ośrodkom uzyskiwać uprawnienia konieczne do uprawiania tej dyscypliny.

Nauki o rodzinie – nowa dziedzina nauk i dyscyplina naukowa

Wprowadzenie nowej dziedziny nauk o rodzinie z dyscypliną nauki o rodzinie jest odpowiedzią na postulaty środowiska naukowego, m.in.:

  • niejednoznaczną przynależność badań naukowych na temat rodziny do różnych dziedzin nauki (nauk teologicznych, humanistycznych oraz społecznych), 
  • rozproszenie środowiska badawczego zajmującego się naukami o rodzinie, 
  • narzucanie dominanty właściwej dla danej dyscypliny (psychologia, socjologia, pedagogika lub teologia) w badaniach dotyczących rodziny.

Wprowadzone zmiany przyczynią się m.in. do: 

  • zwiększenia przynależności badawczej do dziedziny nauk o rodzinie, 
  • stworzenia bardziej sprzyjających warunków do rozwoju badań naukowych,
  • wyszczególnienia w przyszłości nowych dyscyplin naukowych.

,,We Cherish Family Life”

Międzynarodowa Konferencja Naukowa We Cherish Family Life” („Pielęgnujemy wartości rodzinne”) otrzymała dofinansowanie z programu „Doskonała nauka”. Podczas dwudniowego wydarzenia (21-22 października) zostały poruszone tematy związane z przygotowaniem młodego pokolenia do przyszłego życia w małżeństwie i rodzinie czy ukazaniem czynników utrwalających dobrostan życia rodzinnego.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}