W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Przemysław Czarnek i UNICEF podpisali Memorandum o porozumieniu ws. przeciwdziałania wykluczeniu edukacyjnemu dzieci i młodzieży z Ukrainy

08.06.2022

Wymiana materiałów edukacyjnych, dostęp do platformy Learning Passport i organizacja letniego wypoczynku dla ukraińskich dzieci z uwzględnieniem zajęć edukacyjnych to jedne z założeń podpisanego przez Szefa MEiN Memorandum. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podjął współpracę z UNICEF w celu przeciwdziałania wykluczeniu edukacyjnemu dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Zdjęcie z podpisania Memorandum o porozumieniu ws. przeciwdziałania wykluczeniu edukacyjnemu dzieci i młodzieży z Ukrainy

- Naszym celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży ukraińskiej do nowego roku szkolnego, aby były gotowe na nowe wyzwania i naukę w polskiej szkole –powiedział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Podpisane Memorandum o porozumieniu pomiędzy Ministrem Edukacji i Nauki Przemysławem Czarnkiem a UNICEF odzwierciedla uzgodnienia osiągnięte w sprawie reagowania na pilne potrzeby dzieci i rodzin uchodźców w Rzeczypospolitej Polskiej, a także wspólne dążenia do realizacji praw dziecka i wprowadzenia Drugiej Generacji Praw Człowieka, jakim jest prawo do edukacji.

- Polska zapisuje się na kartach historii. W ciągu kilku tygodniu konfliktu w Ukrainie ponad 200 tysięcy dzieci zostało przyjętych do polskich szkół. To jest ogromny sukces Ministerstwa Edukacji i Nauki, serdecznie Państwu gratuluję! Polska stanowi przykład dla innych państw w zakresie niesienia pomocy ukraińskim dzieciom - powiedział przedstawiciel UNICEF Rashed Mustafa.

Wsparcie metod szkolenia nauczycieli w związku z kryzysem uchodźczym, w tym organizacja szkoleń dla nauczycieli z zakresu zdrowia psychicznego, nauki języka polskiego, edukacji włączającej i dodatkowych zajęć uzupełniających to działania wynikające z podpisanego dokumentu.

Ponadto celem dalszych działań będzie utworzenie bazy danych w zakresie dostępności ukraińskich nauczycieli, którzy mogliby zostać zatrudnieni w polskich szkołach, a także organizacja zajęć rekreacyjno-edukacyjnych w miesiącach letnich.

Dzięki podjętej współpracy dzieci otrzymają dostęp do platformy edukacyjnej Learning Passport.

Platforma edukacyjna Learning Passport

Platforma Learning Passport jest kluczowym elementem wsparcia UNICEF na rzecz edukacji w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej. Learning Passport to nowe rozwiązanie zaprojektowane w celu zarządzania kryzysem edukacyjnym, w tym ograniczeniami związanymi z dostępem do nauki dzieci przesiedlanych w wyniku wojny, klęsk żywiołowych, epidemii chorób lub innych kryzysów. Umożliwiając nauczanie i uczenie się za pomocą zlokalizowanego programu nauczania, który jest łatwo dostępny zarówno w trybie online i offline, zagwarantowany zostaje ciągły dostęp do wysokiej jakości edukacji na całym świecie.

Wideo

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}