W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Przemysław Czarnek wręczył nagrody laureatom konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”

02.05.2022

W tegorocznej, trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”, młodzież mogła zgłaszać swoje prace w czterech kategoriach: plastycznej, literackiej, tekst piosenki oraz scenariusz lekcji. Konkurs, którego inicjatorem jest Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek jest członkiem Komitetu Honorowego, cieszył się wyjątkową popularnością – zgłoszono łącznie 2454 prace.

Minister Przemysław Czarnek wraz z Marszałek Sejmu Elżbietą Witek wręczają nagrody laureatom konkursu w kategorii scenariusz lekcji. Za nimi tło przedstawiające kamienną ścianę a na niej flagę Polski. Minister Przemysław Czarnek wręczył nagrody laureatom konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”

- Musimy kształtować w młodym pokoleniu postawę sprzeciwu wobec wszelkich form zniewolenia, totalitaryzmu i imperializmu – powiedział Szef MEiN, w Sejmie RP podczas uroczystej Gali. Minister Edukacji i Nauki zwracał uwagę na rolę prawdy historycznej w kształtowaniu powszechnej świadomości i zbiorowej pamięci. Mówił także o konieczności kształtowania odpowiednich postaw, szczególnie wśród młodych ludzi - To piękna i godna forma uczczenia ofiar zbrodni katyńskiej oraz znakomita okazja do popularyzowania wiedzy historycznej i kształtowania postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia. Jako Minister Edukacji i Nauki przykładam ogromną wagę do przedsięwzięć o charakterze patriotycznym. 
W swoim wystąpieniu Szef MEiN odnosił się do tragizmu zbrodni katyńskiej i jej znaczenia we współczesnym świecie. Podkreślił, że dzisiejsze wydarzenia w Ukrainie to historia, która się powtórzyła, dlatego troska o prawdę historyczną ma szczególne znaczenie.

Konkurs „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”

W konkursie uczestniczyć może młodzież ucząca się w szkołach ponadpodstawowych oraz – po raz pierwszy – studenci. Konkurs, przeprowadzony został w czterech kategoriach – plastycznej, literackiej, tekst piosenki oraz scenariusz lekcji. W kategorii plastycznej zadaniem uczestnika było stworzenie projektu medalu (awers i rewers) na temat „Katyń – Pamiętamy”, literackiej - przygotowanie pracy pisemnej na temat ”Etos ofiar Zbrodni Katyńskiej w odniesieniu do współczesności”. W kategorii tekst piosenki zadaniem uczestnika było przygotowanie tekstu piosenki poświęconej Zbrodni Katyńskiej. Czwarta kategoria tegorocznej edycji konkursu wymagała od studentów przygotowania scenariusza lekcji na temat „Katyń - Pamiętamy”. Na czele komisji konkursowej stanął prof. Tadeusz Wolsza.

Kategoria scenariusz lekcji „ Katyń –Pamietamy”

W gronie laureatów nowej kategorii konkursu 1.miejsce zajęła Katarzyna Gołota (Uniwersytet Gdański), 2.miejsce przypadło w udziale Agnieszce Dudek (Uniwersytet Opolski). Zdobywcą 3.miejsca został Oskar Szafarowicz  z Uniwersytetu Warszawskiego.
Laureaci kategorii scenariusz lekcji nagrody otrzymali z rąk Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka.

Komitet Honorowy 

W skład Komitetu Honorowego konkursu pod przewodnictwem Prezydenta RP Andrzeja Dudy weszli: Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek , Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Przewodniczącym komisji konkursowej był prof. Tadeusz Wolsza.
Organizatorem konkursu była Kancelaria Sejmu, współorganizatorem Fundacja im. Janusza Kurtyki.

Zbrodnie w Katyniu 

W 2022 roku obchodzimy 82. rocznicę zbrodni katyńskiej. Zbrodnia Katyńska to ludobójstwo zaplanowane z premedytacją przez najwyższe władze Związku Sowieckiego. Na rozkaz Józefa Stalina straciło życie ponad 22 tysiące niewinnych Polaków. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, policjanci, kwiat polskiej inteligencji oraz przedstawiciele wielu różnych zawodów. Pamięć o zamordowanych Polakach jest obowiązkiem, z którego nikt nie może nas nigdy zwolnić.

Wideo

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}