W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nabór wniosków w ramach Wirtualnego Instytutu Badawczego zakończony

19.03.2021

Na otwarty konkurs Wirtualnego Instytutu Badawczego napłynęło 12 zgłoszeń na łączną kwotę blisko pół miliarda złotych. Do programu zostanie zakwalifikowanych do 10 zespołów badawczych, które otrzymają szansę na finansowanie badań przez 10 lat. Wyniki konkursu ofert poznamy w trzecim kwartale 2021 r. Wirtualny Instytut Badawczy to pionierski w skali całego kraju projekt. Umożliwia on naukowcom prace nad lekami zwalczającymi choroby nowotworowe. Program powstał przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Wirtualny Instytut Badawczy

Otwarty konkurs Wirtualnego Instytutu Badawczego

Program Wirtualny Instytut Badawczy (WIB) jest skierowany do wybitnych polskich naukowców prowadzących działalność na najwyższym światowym poziomie. Rolę Podmiotu Zarządzającego w programie pełni Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii z Wrocławia.

Nabór wniosków w otwartym konkursie WIB trwał od 1 do 12 marca 2021 r. Mogły wziąć w nim udział zespoły naukowców zatrudnionych w polskich jednostkach naukowo-badawczych. W ramach konkursu spłynęło 12 aplikacji, a ich całkowita wartość to blisko 510 mln złotych. W sumie w projekty zaangażowani są badacze z 25 podmiotów z całej Polski.

W pierwszej kolejności zgłoszone zadania badawcze zostaną poddane ocenie formalnej. Następnie zespół ekspertów dokona oceny merytorycznej ofert na bazie kryteriów naukowych i gospodarczo-społecznych. Wyniki konkursu poznamy w trzecim kwartale 2021 r.

O Wirtualnym Instytucie Badawczym

Wirtualny Instytut Badawczy to nowatorska w skali kraju formuła prowadzenia badań o wysokim potencjale zastosowań społeczno-gospodarczych. To pierwszy tego typu program realizowany w Polsce. Wirtualny Instytut badawczy wspiera badania o wysokim potencjale komercjalizacyjnym w kluczowym dla społeczeństwa obszarze biotechnologii medycznej – onkologii. WIB został powołany 16 października 2020 r. Na jego działanie przeznaczyliśmy rekordową kwotę 450 mln zł.

WIB umożliwia finansowanie pracy naukowców zatrudnionych w polskich jednostkach naukowych – na uczelniach, w instytutach naukowych i badawczych – zapewniając do 100% finansowania. Zgodnie z ideą programu członkowie grup badawczych będą korzystać z już istniejącej infrastruktury (laboratoriów, technologii i aparatury), jaką dysponują ich macierzyste jednostki naukowe. Środki będą wydatkowane w perspektywie do 10 lat.

{"register":{"columns":[]}}