W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nauka skazana na biznes i strefa innowacji na Kongresie 590 w Rzeszowie

15.11.2018

- Efektywna, konkurencyjna gospodarka potrzebuje nauki, ale także doskonała nauka potrzebuje gospodarki – mówił wicepremier Jarosław Gowin podczas Kongresu 590. Nauka skazana na biznes, wsparcie dla innowatorów, współpraca międzynarodowa oraz polskie technologie to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas tegorocznej edycji wydarzenia. Zorganizowany już po raz trzeci Kongres 590 w Jesionce, koło Rzeszowa to okazja do spotkania się przedstawicieli nauki, przedsiębiorstw, polityki i administracji publicznej.

Na zdjęciu widać wicepremiera Jarosława Gowina przemawiającego na scenie podczas Kongresu 590.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin rozpoczął Kongres sesją plenarną ,,Odbudowa globalnej równowagi 1918-2018'', w ramach której eksperci zastanawiali się nad przemianami ładu światowego w ostatnim stuleciu w aspekcie ekonomicznym oraz geopolitycznym. Szef resortu nauki swoim wystąpieniem otworzył panel ,,Nauka skazana biznes", poświęcony Konstytucji dla Nauki. Jednym z priorytetów wprowadzonej reformy jest właśnie poprawa efektywności współpracy naukowców z sektorem przemysłu. W ramach Kongresu 590 wicepremier Jarosław Gowin i prezydent RP Andrzej Duda porozmawiają z twórcami polskich, innowacyjnych projektów podczas spotkania „O innowacjach przy kawie” w  kongresowej strefie „Nauka skazana na biznes”.

Ścisła współpraca nauki z gospodarką

- Jednym z trzech filarów mojego konsekwentnie realizowanego planu odnowy polskiej nauki i szkolnictwa jest komercjalizacja badań oraz ścisła współpraca nauki z gospodarką – mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas panelu „Nauka skazana na biznes”, który był w całości poświęcony wprowadzonej przez MNiSW reformie nauki i szkolnictwa wyższego. - W ten sposób budujemy w rządzie skuteczne wsparcie dla realizacji Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

Szef resortu nauki mówił o elementach strategii, które MNiSW już udało się zrealizować: 

  • Wzmocnienie kapitału przedsiębiorstw. MNiSW przygotowało dwie ustawy o wspieraniu innowacyjności, dzięki którym udało się podnieść wysokość ulg podatkowych na badania i rozwój (B+R) z 30% do 100%, a w przypadku Centrów Badawczo-Rozwojowych do 150%. Oznacza to, że przedsiębiorcy inwestujący w badania i rozwój (B+R) zapłacą niższe podatki. 
  • Budowa kadr. Ministerstwo z sukcesem przeprowadziło dwa nabory w programie „Doktoraty wdrożeniowe”. Dzięki niemu w Polsce mamy już 900 doktorantów, którzy zatrudnieni w firmie, badają problemy biznesowo interesujące dla przedsiębiorców. W programie bierze udział ponad 70 wydziałów z polskich uczelni i ponad 500 przedsiębiorców. To bardzo dobry przykład na skuteczną kooperację między uczelniami i przedsiębiorcami.
  • Szersze finansowanie projektów badawczych. 
  • Wsparcie kształcenia praktycznego w uczelniach, m.in. poprzez wsparcie, także finansowe rozwoju kształcenia praktycznego w modelu dualnym.

- Kończymy prace nad uchwaleniem i wprowadzeniem w życie ustawy o powołaniu w kwietniu Sieci Badawczej: Łukasiewicz – dodał wicepremier Gowin. - Konsolidacja 38 instytutów badawczych tworzy nową organizację z ogromnym potencjałem (ponad 7 tys. pracowników, w tym prawie 2 tys. naukowców) i ponad 1,5 mld zł budżetem. Oznacza to powstanie w Europie trzeciej co do wielkości sieci badawczej. Cały jej potencjał powinien stanowić bezpośrednie wsparcie dla polskich przedsiębiorców. To ta część systemu nauki, która w całości służyć powinna gospodarce – podkreślił wicepremier. 

O innowacjach przy kawie – spotkanie Prezydenta RP i Ministra Nauki z twórcami innowacyjnych projektów

Szczególnym wydarzeniem podczas Kongresu będzie spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy i wicepremiera Jarosława Gowina z twórcami polskich innowacyjnych projektów, beneficjentami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Rozmowy odbędą się w specjalnie do tego celu przygotowanej strefie kongresowej „Nauka skazana na biznes”. 
Aby przekonać uczestnikowi Kongresu 590, że polskie wynalazki, odkrycia i innowacje otaczają nas i towarzyszą nam w codziennym życiu, strefę innowacji zapełniono projektami związanymi z branżą spożywczą i żywnością. Opracowane przez innowatorów produkty i rozwiązania można nie tylko zobaczyć, ale także… ich posmakować! W Strefie innowacji na uczestników czekają dietetyczne lody dla diabetyków firmy Progress, macerowana innowacyjną metodą kawa Hard Beans Coffee Roasters czy ciepły poczęstunek przygotowany przez robota vendingowego Bistrobot.
Wszyscy prezentujący swoje produkty w ramach stoiska są beneficjentami konkursów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prowadzonych w ramach tzw. Szybkiej Ścieżki, która jest obecnie najpopularniejszym programem wsparcia dla przedsiębiorców. Do końca 2018 roku w ramach 3 konkursów do przedsiębiorców trafi blisko 1,5 mld zł.
Kongresowe stoisko „Nauka skazana na biznes” przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Narodową Agencją Wymiany Akademickiej, PORT Polskim Ośrodkiem Rozwoju Technologii, Ośrodkiem Przetwarzania Informacji oraz Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE.
- Dzięki inicjatywom i współpracy MNiSW z instytucjami wsparcia oraz ich partnerami stworzyliśmy i nadal rozwijamy atrakcyjną ofertę dla wszystkich tych, którzy stawiają na rozwój i innowacje – podkreślił wicepremier Jarosław Gowin.

Materiały

Kongres 590.
{"register":{"columns":[]}}