W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Noc Muzeów w Ministerstwie Edukacji i Nauki – dziękujemy za udział!

15.05.2023

Za nami kolejna edycja Nocy Muzeów. Mieszkańcy Warszawy i turyści jak zwykle nie zawiedli i tłumnie odwiedzili Ministerstwo Edukacji i Nauki. To była twórcza noc – pełna naukowych wyzwań i zagadek, a także historycznych wzruszeń. Uczestnicy Nocy Muzeów mogli zwiedzić zabytkowy gmach MEiN w al. Szucha 25, obejrzeć film „Kartka z Powstania” w technologii VR, wziąć udział w warsztatach naukowych oraz zapoznać się z mobilną wystawą „O matmo!” przygotowaną przez CNK. Dziękujemy za tak liczny udział i zapraszamy w kolejnym roku!

Nocny widok na frontową ścianę budynku ministerstwa, oświetloną na fioletowo po bokach i na żółto nad wejściem.

Historia w murach zamknięta 

Gmach w al. Szucha 25 to obowiązkowy punkt na trasie wycieczek miłośników historii, szczególnie historii Warszawy. To pierwsza wzniesiona od podstaw siedziba ministerialna w II RP, przeznaczona dla resortu, którego kompetencje obejmowały wszelkie typy i stopnie szkolnictwa, opiekę nad nauką, literaturą i sztuką, archiwaliami, bibliotekami, czytelniami, muzeami i teatrami, a także zadania państwa w sprawach wyznaniowych. W czasie II wojny światowej gmach Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego był siedzibą Gestapo. W przyziemiach budynku torturowano i przesłuchiwano więźniów przywiezionych z Pawiaka. 

Podczas Nocy Muzeów zwiedzający mogli zobaczyć m.in. gabinet i sekretariat ministra, salę posiedzeń im. Anny Radziwiłł, salę portretową, a także obejrzeć film poświęcony historii Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Na ministerialnym dziecińcu przygotowano również rekonstrukcję przybliżającą okupacyjną historię niemieckiej dzielnicy policyjnej oraz dzieje katowni Gestapo w al. Szucha 25. Podczas prezentacji uczestnicy mogli zobaczyć oryginalne rekwizyty: mundury, motocykle i samochody wojskowe.

– Jestem fanem takich rozwiązań, bo jest to pokazanie, że ta rządowa przestrzeń jest też dla nas, dla obywateli, że możemy ją trochę od środka poznać i zobaczyć. A co do przekazywania historii w taki ciekawy i kreatywny sposób – też jak najbardziej jestem za, bo historia to jest nauka, która jest ciekawa, ale jak ktoś ją fajnie przedstawi – mówił jeden z nastoletnich uczestników Nocy Muzeów.

„Kartka z Powstania” – lekcji historii ciąg dalszy

Tę projekcję po prostu trzeba było zobaczyć. Nie tylko z uwagi na poruszaną tematykę, ale przede wszystkim na sposób, w jaki została zaprezentowana. Dzięki wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) możliwe było przeniesienie się na chwilę do najważniejszych wydarzeń z historii naszego kraju, by stanąć ramię w ramię z powstańcami warszawskimi.

– Uważam, że takie coś powinno istnieć w szkołach, ponieważ skupia większą uwagę. Obejrzałam cały film i o wiele więcej się dowiedziałam o klimacie Powstania Warszawskiego – relacjonowała jedna z uczestniczek Nocy Muzeów. 

„Kartka z Powstania” to krótka historia, która zapada w pamięci na długo. Opowiada o losach kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który stając do walki w sierpniu 1944 r., otrzymał od swojej córki kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że wpłynie ona na jego dalsze losy.

Film jest fabularyzowanym widowiskiem historycznym zrealizowanym w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). Wykorzystanie takiej techniki sprawia, że widz staje się bezpośrednim uczestnikiem prezentowanych wydarzeń. 

Wartość artystyczną tego filmowego dzieła doceniło podczas Nocy Muzeów zarówno młodsze, jak i starsze pokolenie. Na twarzach oglądających nie dało się ukryć wzruszenia.

– Jestem bardzo mile zaskoczona, bo pierwszy raz się z tym zetknęłam. Na początku człowiek jest nieśmiały, bo się rozgląda, młodzi ludzie patrzą na nas, przyglądają się, próbują nawiązać kontakt. I człowiek znajduje się tam w środku, uczestniczy w tym wszystkim, przeżywa to razem – powiedziała jedna z uczestniczek Nocy Muzeów.

Coś dla mniejszych i większych odkrywców – warsztaty naukowe i wystawa „O matmo!”

Dla miłośników twórczego spędzania czasu przygotowano warsztaty naukowe. Miały one formę kreatywnych zajęć rozwijających wyobraźnię i twórcze myślenie. Ich zadaniem było przybliżenie podstawowych zjawisk występujących w świecie i przyrodzie. 

Z kolei wystawa „O matmo”! to dowód na to, że matematykę można polubić. Propozycja została przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik. Odwiedzający tę naukową strefę przekonali się, że matematyki można się w łatwy i szybki sposób nauczyć. W ekspozycji wykorzystano interaktywne rekwizyty, a całość podzielono na trzy grupy tematyczne: matematyka stosowana, podstawy matematyki i matematyka rekreacyjna.

Jesteśmy przekonani, że propozycja Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach tegorocznej Nocy Muzeów zainspirowała wszystkich odwiedzających do jeszcze głębszego poznawania naszej polskiej historii oraz do twórczego spędzania czasu. 

Wideo

Zdjęcia (21)

{"register":{"columns":[]}}