W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy program badań EMBL „Molecules to Ecosystems”

20.01.2022

Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL) opublikowało w dniu 19 stycznia 2022 r. informację o rozpoczęciu nowego programu badań „Molecules to Ecosystems” na lata 2022-2026.  

Program ten obejmuje nowe dyscypliny zakładając współpracę obok biologów, chemików i informatyków także fizyków, ekologów i epidemiologów. Program ma znaleźć odpowiedź na największe społeczne wyzwania: nieodwracalną utratę bioróżnorodności, rozprzestrzenianie się oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe, wpływ zanieczyszczenia i zmiany klimatu na ekosystemy, kwestie bezpieczeństwa żywnościowego i oczywiście niebezpieczeństwo pojawiających się patogenów, takich jak np. wirus powodujący COVID -19.

Głównym celem działalności EMBL jest prowadzenie badań naukowych, szkolenie kadr naukowych na wszystkich poziomach, dostarczanie usług naukowych państwom oraz angażowanie się w transfer technologii. Polska została członkiem EMBL dn. 28 stycznia 2019 r. poprzez ratyfikację umowy o ustanowieniu EMBL z 1974 r. Rozpoczęcie nowego programu badań stwarza więcej możliwości współpracy dla wszystkich państw członkowskich, w tym Polski.

Zachęcamy polskich naukowców do zapoznania się z ofertą EMBL.

Przyszłościowe plany EMBL uzyskały też komentarz ‘World View Comment’ opublikowany w dn. 3 stycznia 2022 r. w magazynie Nature online. Artykuł znajduje się tutaj.

Na stronach EMBL zamieszczono krótki artykuł informujący o rozpoczęciu Programu.

 

Materiały

Informacje o EMBL
{"register":{"columns":[]}}