W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 40-lecia Solidarności. Wystawa „Lech Kaczyński. Człowiek Solidarności”

08.09.2020

Minister Wojciech Murdzek wziął udział w uroczystym otwarciu wystawy „Lech Kaczyński. Człowiek Solidarności”. Wystawa – na dziedzińcu MKiDN – będzie dostępna dla zwiedzających przez najbliższy miesiąc.

Ludzie w garniturach stoją przed tablicą ze zdjęciem Lecha Kaczyńskiego, za nimi budynek MKiDN.

Dorobek zawodowy, społeczny i naukowy Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego

Wystawa pt. „Lech Kaczyński. Człowiek Solidarności (1949–2010)” to 15 tablic przekrojowo prezentujących dorobek zawodowy, społeczny i naukowy Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na przestrzeni 61 lat jego życia. Poszczególne tablice ilustrowane są zdjęciami i cytatami z jego oficjalnych wystąpień – od okresu lat młodzieńczych poprzez kolejne etapy włączania się Lecha Kaczyńskiego w działalność związkową i polityczną, od okresu opozycji PRL poprzez lata transformacji ustrojowej, jako czynnego działacza społecznego, do okresu dojrzałej działalności politycznej. Wspomnienie o Lechu Kaczyńskim obejmuje zatem zarówno jego działalność jako Ministra Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Ministra Sprawiedliwości, Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, jak i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Od pracownika naukowego do Prezydenta RP - priorytety życiowe Lecha Kaczyńskiego

Tytuł wystawy nawiązuje do priorytetu życiowego Lecha Kaczyńskiego, jakim była działalność związkowa oraz troska o prawa pracownicze i prawa człowieka. Od lat studenckich zarówno w swojej działalności społecznej i opozycyjnej, jak i w pracy naukowej był on żywo zainteresowany obroną praw pracowniczych i ludzi w gorszej sytuacji socjalnej. Jako pracownik naukowy szczególnie interesował się kodeksem pracy i przepisami związanymi z kształtowaniem stosunku pracodawca – pracownik, zaś rozprawę habilitacyjną poświęcił rencie socjalnej. To Lech Kaczyński jako Minister Sprawiedliwości po raz pierwszy rozpoczął skuteczne działania przeciwko przestępstwom reprywatyzacyjnym, korporacyjnym i mafii paliwowych. Wystawa dokumentuje również całkowicie odmienny od poprzedników stosunek Lecha Kaczyńskiego do dokumentowania historii, szacunek dla patriotyzmu i niewygodnych głównemu nurtowi bohaterów historii: powstańców, żołnierzy AK, niepokornych związkowców, niezgadzających się z polityką otoczenia Lecha Wałęsy. To właśnie prezydent Lech Kaczyński po raz pierwszy uhonorował wysokimi odznaczeniami państwowymi Annę Walentynowicz i Andrzeja Gwiazdę, wcześniej systemowo spychanych na margines historii Solidarności. To dzięki Lechowi Kaczyńskiemu udało się zbudować Muzeum Powstania Warszawskiego. Wreszcie to jego działania prowadziły do odważnego mówienia prawdy o zbrodni katyńskiej.

Wystawa kończy się upamiętnieniem żałoby narodowej, jaka nastała po tragicznej katastrofie prezydenckiego samolotu w lesie smoleńskim. Instytut Dziedzictwa Solidarności pragnie tą ekspozycją przypomnieć Polakom, a szczególnie młodemu pokoleniu, rolę Lecha Kaczyńskiego w powstaniu, działalności opozycyjnej i w okresie III RP Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, zwłaszcza w obliczu 40 rocznicy Porozumień Sierpniowych z 1980 roku.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających przez najbliższy miesiąc na dziedzincu MKiDN przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie.

Zdjęcia (2)