W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu z udziałem wiceministra Tomasza Rzymkowskiego

01.09.2021

Dziś, 1 września wczesnym rankiem w Wieluniu odbyły się obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości przewodniczył Prezydent RP Andrzej Duda. W obchodach rocznicowych wziął także udział Sekretarz Stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski. Wieluń był jednym z pierwszych miejsc zaatakowanych przez Niemców 1 września 1939 r.

Na pierwszym planie grupa młodych osób. Po lewej stronie ubranych w czerwone kurtki. Jedna osoba trzyma w dłoni pochodnię. PO prawej stronie młodzież ubrana w zielone koszulki. Jedna osoba trzyma w ręku znicz. W tle w szeregu stoi grupa osób ubrana w płaszcze i garnitury. Nad głowami trzymają parasolki. W centrum prezydent Andrzej Duda.

82. rocznica wybuchu II wojny światowej – uroczystości w Wieluniu 

– Tu, w Wieluniu, byliśmy pierwszą ofiarą II wojny światowej. Byliśmy ofiarą od pierwszego jej momentu – mówił Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości rocznicowych zorganizowanych w Wieluniu z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 

Prezydent podkreślił, że Polacy w czasie działań wojennych ponieśli ogromne straty: – Nie ma polskiej rodziny, która kogoś nie straciła w trakcie II wojny światowej, w taki czy inny sposób – poległego lub zamordowanego – akcentował.

Uroczystości zorganizowane w Wieluniu z udziałem kombatantów rozpoczęły się o godz. 4.40. Wówczas zabrzmiały syreny alarmowe upamiętniające ofiary bombardowania miasta, które jest nazywane „polską Guernicą”. Następnie zabił dzwon, który w 2019 r. przekazał miastu Prezydent RP Andrzej Duda. W uroczystościach rocznicowych uczestniczył wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. 

Wieluń był jednym z pierwszych polskich miast zbombardowanych przez Niemców 1 września 1939 r. Atak trwał od godz. 4.40 do godz. 14. Zginęło wówczas ok. 12,5 tys. mieszkańców miasta. W gruzach legło 75 proc. miejskiej zabudowy. 

Foto: Kancelaria Prezydenta RP
 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}