W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oczy otwarte na ekonomię wartości

20.11.2018

Ponad 170 prelegentów z całego świata, 100 firm i instytucji, w tym przedstawiciele administracji, nauki, biznesu i sztuki, 2000 gości z przeszło 20 krajów spotkało się w Krakowie na trzeciej edycji międzynarodowego kongresu Open Eyes Economy Summit, by omawiać kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem gospodarki i ekonomii opartej na wartościach.

grafika z napisem Open Eyes Economy Summit 2018

Ekosystem wartości, dobro wspólne i kapitał zaufania

Przekonanie że gospodarka rynkowa może się rozwijać tylko w obrębie ekosystemu wartości przyświeca wszystkim moim działaniom. Ta synergia między wolnym rynkiem a wartościami przyświeca też Open Eyes Economy Summit ‒ podkreślił wicepremier Jarosław Gowin w wystąpieniu otwierającym kongres. ‒ Przykładem wartości, które powinny być szczególnie chronione są kwestie ochrony środowiska. Kluczowe jest tu stwierdzenie dobra wspólnego, którego przykładem jest właśnie środowisko. W kwestii odpowiedzialności za nie wolny rynek musi uznać wyższość nadrzędnych wartości ‒ kontynuował Jarosław Gowin.

W swoim wystąpieniu wicepremier odniósł się także do Konstytucji dla Nauki ‒ Kapitałem, którego najbardziej nam brakuje w Polsce jest bez wątpienia kapitał zaufania. Od początku wszyscy wiedzieliśmy, że potrzebna jest zmiana systemu, potrzebne są nowe fundamenty dla nauki i szkolnictwa wyższego. Zależało mi na tym, byśmy wspólnie ze środowiskiem akademickim pokazali, że można reformować państwo, nie nadwątlając więzi społecznych i nie uszczuplając kapitału zaufania. Dlatego też nasza reforma powstawała w ścisłym dialogu i współpracy ze środowiskiem akademickim ‒ zaznaczył minister.

O OEES

Odbywający się po raz trzeci Open Eyes Economy Summit to międzynarodowy szczyt ekonomii opartej na wartościach społecznych, odbywający się raz w roku, jesienią, w Centrum Kongresowym ICE Kraków. To wydarzenie, podczas którego spotykają się przedstawiciele różnych środowisk. Lista prelegentów obfituje w nazwiska osobowości ze świata biznesu i sztuki, dziennikarzy i naukowców, samorządowców i ekologów. Taka różnorodność pozwala spojrzeć na omawiane zagadnienia z bardzo szerokiej perspektywy. W tym roku prelegenci debatowali o odpowiedzialności społecznej, przyszłości wolnego rynku, demokracji i ekologii. Rozpatrywane były także kwestie świadomego gospodarowania zasobami, innowacyjnych rozwiązań dla miast i regionów, czy wzajemnego wpływu marki i kultury. Nie zabrakło również debaty na temat zdrowej żywności, problemów życia w dużym mieście i wpływu internetu na społeczeństwo.

Materiały

Więcej informacji
{"register":{"columns":[]}}