W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsze SOWY z Kopernika wylądowały

25.09.2020

Pierwsza SOWA znalazła już swoje miejsce w województwie łódzkim, w budynku Mediateki 800-lecia w Piotrkowie Trybunalskim. To nowoczesny obiekt, który pełni ważną rolę edukacyjno-kulturalną w mieście. SOWA będzie miała dobre sąsiedztwo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Próchnika.

Minister i uczestnicy uroczystości prezentują podpisane dokumenty w sali gimnastycznej.

24 września minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek podpisał decyzję o wskazaniu lokalizacji pierwszej Strefy Okrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA. W uroczystości wziął udział Krzysztof Ciecióra – wicewojewoda łódzki i Krzysztof Chojniak – prezydent Piotrkowa Trybunalskiego.

Dzieciom i młodzieży trzeba pokazywać naukę w taki sposób, żeby wciągała ich w wiry szukania, odkrywania oraz eksperymentowania. Takim właśnie miejscem jest pierwsza SOWA. Życzę, żebyście Państwo byli dumni z tego miejsca, z obecności Centrum Nauki Kopernik i ministerialnego projektu – powiedział minister.

Druga SOWA  w Raciborzu

Dariusz Polowy – prezydent Raciborza zarekomendował utworzenie Strefy Okrywania, Wyobraźni i Aktywności w Szkole Podstawowej nr 18, przy ul. Żorskiej. Pomieszczenia będą stanowić odrębną, wydzieloną  przestrzeń z odpowiednio przygotowanymi  salami.

Minister  w Raciborzu podkreślił: Dotarcie z wiedzą ciekawą, przekazaną w nieszablonowy sposób jest dla nas, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, niezwykle ważne.

SOWY w całej Polsce

W 2020 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Centrum Nauki Kopernik rozpoczęły pilotażowy projekt, w ramach którego powstają pierwsze SOWY, czyli Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Pozostałe 30 lokalizacji umieszczenia Stref zostanie wskazane w konkursie dla gmin i powiatów, którego zasady określi MNiSW w 2021 roku.

SOWY powstaną przy już funkcjonujących instytucjach kultury, takich jak domy kultury, biblioteki, muzea. W każdej placówce mieścić się będzie wystawa oraz Majsternia – przestrzeń swobodnego eksperymentowania, w której odbywać się będą także różnorodne zajęcia. Umowa została podpisana przez Ministra Wojciecha Murdzka i Dyrektora Centrum Nauki Kopernik Roberta Firmhofera.

Interaktywne wystawy

Na wystawę będzie się składać 15-18 eksponatów, wybranych przez zespół Centrum Nauki Kopernik. Będą one ukazywać zjawiska związane z różnymi dziedzinami nauki, takie jak ruch, światło czy procesy biologiczne. Na liście propozycji są m.in. kolorowe cienie (mechanizmy powstawania cienia i mieszania barw), rysowanie w lustrze (koordynacja oka i ręki), czy zadanie – usyp mapę (analiza ukształtowania terenu).

Otwarta przestrzeń SOWY sprzyja indywidualnej nauce

Bezpieczna przestrzeń do samodzielnego eksperymentowania gwarantuje idealne warunki do zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Zgodnie z filozofią nowoczesnych centrów nauki, eksponaty tworzące wystawę nie są ułożone w ścieżki zwiedzania. Tworzą sieć luźno powiązanych ze sobą treści programowych. Brak ściśle wyróżnionych stref pokazuje, że różne dziedziny przyrody są ze sobą powiązane, a na wiele zagadnień można patrzeć z wykorzystaniem narzędzi rozmaitych dyscyplin nauki.

Zajęcia praktyczne w Majsterni

W ramach projektu przewidziano przestrzeń, w której można samodzielnie lub grupowo podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie, inżynieryjne. Przykładowe zajęcia warsztatowe, które będą mogły być prowadzone w Majsterni to np.: „Skonstruuj zamek do drzwi”, „Zbuduj tor magnetyczny dla piłki”, „Zagraj na kieliszkach”. Na miejscu dostępne będą akcesoria potrzebne do wykonania zadań.

Warsztaty Familijne i Kluby Młodego Odkrywcy

SOWY mogą być również miejscem szerokiej działalności programowej. Do lokalnych placówek trafią scenariusze zajęć, przetestowanych i prowadzonych w Koperniku – np. Warsztatów Familijnych, umożliwiających prowadzenie zajęć warsztatowych dla rodziców z małymi dziećmi. Centrum pomoże także w zakładaniu Klubów Młodego Odkrywcy, gdzie będą organizowane zajęcia pozaszkolne dla dzieci przedszkolnych i uczniów szkoły podstawowej.

Kiedy i gdzie powstaną SOWY?

W grudniu 2020 r. zakończy się projekt pilotażowy. W ramach niego powstanie 8 eksponatów, które zostaną przetestowane przez zwiedzających Centrum Nauki Kopernik. Dwie pierwsze SOWY powstaną w 2021 r, a 30 kolejnych w latach 2022-2023. Konkretne lokalizacje zostaną wyłonione w konkursie dla gmin i powiatów, którego kryteria właśnie są opracowywane.

Nauka poprzez eksperymentowanie w CNK

Centrum Nauki Kopernik od lat promuje ideę uczenia się przez samodzielne eksperymentowanie. Ta metoda pozwala nie tylko poszerzać wiedzę, ale także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości. W Koperniku można odkrywać zjawiska naukowe, m.in. korzystając z eksponatów zgromadzonych na wystawach, podczas samodzielnego rozwiązywania zadań konstrukcyjnych i logicznych, a także biorąc udział w różnych warsztatach.


Projekt SOWA realizowany jest dzięki środkom pochodzącym z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kwocie 44 mln zł.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}