W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsze spotkanie ministra nauki z Radą Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

13.05.2020

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek spotkał się z Radą Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W spotkaniu uczestniczyła nowo powołana dyrektor NAWA – dr Grażyna Żebrowska. Tematem były przyszłe działania Agencji.

Spotkanie ministra nauki z Radą Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Uczestnicy w maseczkach stoją nad stołem.

- Obecnie, w swoim trzecim roku funkcjonowania, NAWA jest stabilną instytucją z ukształtowaną strukturą wewnętrzną i uregulowanymi procedurami. Po okresie tworzenia swojej bogatej oferty oraz wypracowywania formuły współpracy z uczelniami przyjmującymi stypendystów NAWA, staje się agencją dojrzałą, gotową do odpowiadania na współczesne wyzwania i problemy, z którymi mierzy się również sektor nauki i szkolnictwa wyższego. – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. – W tym kontekście, szczególnie wobec pandemii, ważne jest aby NAWA ściśle współpracowała z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i innymi agendami rządowymi, tak aby działania podejmowane przez poszczególne instytucje dały efekt synergii. – dodał minister.

O perspektywach stojących przed Agencją mówił również sekretarz stanu w ministerstwie nauki – prof. Wojciech Maksymowicz, wskazując jako priorytetowe zadanie współtworzenia wizerunku Polski jako kraju otwartego, w którym można z powodzeniem tworzyć naukę i technologię na najwyższym światowym poziomie. Przedstawiając Radzie NAWA nowo powołaną dyrektor Agencji wiceminister Maksymowicz podkreślił jej bogate doświadczenie zawodowe w sferze współpracy naukowej, związane z pracą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz ostatnio Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Inicjowanie i ułatwianie współpracy między polskimi i zagranicznymi instytucjami naukowymi i akademickimi czy promowanie polskich uczelni i jednostek naukowych poza granicami kraju to niewątpliwie obszary świetnie znane dyrektor Żebrowskiej. Wierzę, że jej wiedza, doświadczenie i osobowość wniosą dużą wartość, która przełoży się na dalsze sukcesy NAWA.

Nowo powołana dyrektor NAWA dr Grażyna Żebrowska w swojej wypowiedzi w sposób szczególny skupiła się na wyzwaniach stojących przed Agencją w obecnym, bezprecedensowym czasie pandemii: - Mimo trudnej do przewidzenia sytuacji epidemicznej NAWA będzie wspierać uczelnie w utrzymywaniu kontaktów międzynarodowych, budowaniu ich marki na świecie, a także proponować takie formy działań, które możliwe są obecnie do zrealizowania. Naszym najwyższym priorytetem jest dziś bezpieczeństwo naszych stypendystów oraz obywateli, dlatego wszystkie działania planować będziemy w ścisłej współpracy z powołanymi przez ministerstwo nauki gremiami eksperckimi oraz wskazaniami ministerstwa zdrowia i służb sanitarnych – zapewniła dyrektor Żebrowska.

Nadzieję na owocną współpracę z dyr. Żebrowską wyraził przewodniczący Rady NAWA – prof. Sebastian T. Kołodziejczyk. - Nie ma lepszego mechanizmu sprzyjającego doskonałości naukowej niż umiędzynarodowienie, wolny i niezakłócony obieg myśli intelektualnej, wspólna praca badawcza i dydaktyczna, między innymi na rzecz rozwiązywania problemów cywilizacyjnych, których dziś jesteśmy świadkami i uczestnikami. NAWA uważnie obserwując procesy i zmiany, jakie zachodzą w świecie, musi oferować narzędzia i stwarzać szanse naukowcom do podejmowania takich właśnie wyzwań. Mimo trudności i ograniczeń nie mam wątpliwości, że współpraca międzynarodowa będzie się dalej rozwijać.


Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) od 2017 roku działa na rzecz internacjonalizacji polskiej nauki poprzez wspieranie i stymulowanie międzynarodowej współpracy badawczej i wymiany akademickiej. Agencja dąży do umocnienia doskonałości naukowej, umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych, a także do promocji Polski - jej języka oraz kultury w celu budowania wizerunku kraju oferującego interesujące możliwości edukacyjne i badawcze. Cele te są realizowane dzięki szerokiej ofercie programowej Agencji

Rada NAWA proponuje kierunki rozwoju Agencji oraz opiniuje plany i sprawozdania z jej działalności. W skład Rady NAWA wchodzą przedstawiciele środowiska naukowego oraz instytucji publicznych. Od początku działalności Agencji przewodniczącym jej Rady jest filozof, prof. UJ Sebastian T. Kołodziejczyk.

W skład Rady NAWA wchodzą przedstawiciele Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Krajowej Reprezentacji Doktorantów, Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}