W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gowin: Polska jest coraz poważniejszym graczem na rynku badań kosmicznych.

05.07.2019

Uznani w dziedzinie badań kosmicznych naukowcy, inżynierowie, przedstawiciele firm prowadzących badania naukowe oraz prace rozwojowe, studenci, popularyzatorzy nauki, uczestniczyli w warsztatach dotyczących programu eksploracji kosmosu – E3P. Wydarzenie zorganizowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Europejska Agencja Kosmiczna, a partnerem wspierającym wydarzenia była Polska Agencja Kosmiczna.

zdjęcie z warsztatów ESA

Wicepremier J.Gowin: Program E3P to szansa na włączenie się w przedsięwzięcie eksploracji przestrzeni kosmicznej

– ,,Program E3P widzimy jako szansę na włączenie się w ambitne przedsięwzięcie eksploracji przestrzeni kosmicznej. Sektor kosmiczny jest wręcz predestynowany do tego, aby polską innowacyjność inspirować” – powiedział wicepremier Jarosław Gowin otwierając warsztaty. – „Eksploracja kosmosu jest możliwa dzięki współpracy państw całego globu. Polska chce przede wszystkim współdziałać w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zidentyfikowanie szans polskich interesariuszy sektora kosmicznego na przyłączenie się do wspólnych wysiłków w jego ramach ma dla nas zasadnicze znaczenie" - podkreślił.

E3P, czyli European Exploration Envelope Programme

E3P, czyli European Exploration Envelope Programme to program Europejskiej Agencji Kosmicznej, obejmujący przygotowanie lotów załogowych na niską orbitę ziemską i lotów w dalszą przestrzeń kosmiczną, a także rozwój robotyki kosmicznej umożliwiającej eksplorację Marsa i Księżyca.

Praktyczny wymiar warsztatów

„Te warsztaty służą bardzo praktycznym celom. Chcemy, żeby polscy przedsiębiorcy, ale także polscy naukowcy lepiej zakorzenili się w badaniach międzynarodowych, żeby nawiązali kontakty”  Mam nadzieję, że już wkrótce efektem tych warsztatów będą konkretne projekty naukowe, ale także konkretne projekty biznesowe” – powiedział Jarosław Gowin  dziennikarzom. "Kosmos to jest dzisiaj nie tylko przekraczanie granic ludzkiego poznania, kosmos to jest także bardzo poważna gałąź gospodarki” – dodał. Premier Jarosław Gowin   podkreślił, że Polska zaczyna dołączać do czołówki europejskiej jeżeli chodzi o poziom kształcenia badań naukowych i zastosowań gospodarczych.

 

Obecnie trwa pierwszy etap programu. Decyzje dotyczące finansowania drugiego etapu zostaną podjęte podczas Rady Ministerialnej ESA, Space19+ w listopadzie br.