W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polskie uczelnie wśród laureatów 2. konkursu Uniwersytetów Europejskich

09.07.2020

AGH z Krakowa oraz Politechnika Warszawska, Poznańska, Śląska i Uniwersytet Śląski znalazły się wśród konsorcjów, które uzyskały status Uniwersytetu Europejskiego. Dzisiaj Komisja Europejska zaprezentowała dodatkowe 24 uniwersytety europejskie, które dołączą do pierwszych 17, wybranych już w 2019 r.

Kobieta w fartuchu pracuje w laboratorium chemicznym.

Wyniki 2. konkursu Uniwersytetów Europejskich

Z 62 zgłoszonych wniosków wybrano 24 konsorcja, w skład których wchodzi 165 instytucji szkolnictwa wyższego z 26 państw członkowskich UE oraz innych krajów uczestniczących w Programie Erasmus+.

Z 62 zgłoszonych wniosków wybrano 24 konsorcja, w skład których wchodzi 165 instytucji szkolnictwa wyższego z 26 państw członkowskich UE oraz innych krajów uczestniczących w Programie Erasmus+.

W skład konsorcjów, z polskich uczelni, wchodzi:

  • jeden koordynator - Politechnika Poznańska;
  • oraz 4 partnerów w różnych konsorcjach: AGH z Krakowa, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska oraz Uniwersytet Śląski.

Łącznie istnieć będzie 41 Uniwersytetów Europejskich, w których aż 11 polskich uczelni bierze udział. Każdy z nich otrzyma finansowanie  w kwocie do 5 mln euro z Programu Erasmus+ oraz do 2 mln euro z Programu Horyzont 2020 na okres 3 lat.

Swoboda studiowania w Europie

„Komisja Europejska odpowiedziała dziś w zdecydowany sposób na wezwanie studentów w sprawie umożliwienia większej swobody studiowania w całej Europie” – powiedział Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący ds. Promowania europejskiego stylu życia.

Jak dodał, 41 uniwersytetów europejskich, wspartych kwotą 287 milionów euro z budżetu UE, to już namacalna rzeczywistość dla wielu studentów.

„Pandemia COVID-19 pokazała, że głębsza współpraca ponad granicami, dyscyplinami i kulturami jest jedynym sposobem na wyjście z kryzysu i na budowanie odporności. Uniwersytety europejskie są kluczowym elementem budulcowym obszaru edukacji dla Europy” - uważa Mariya Gabriel, komisarz ds. Innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży.

Uniwersytety Europejskie

Uniwersytety Europejskie to rodzaj ponadnarodowego sojuszu instytucji szkolnictwa wyższego z całej UE. Utworzą one podstawową sieć uczelni na terytorium Unii umożliwiającą studentom uzyskiwanie stopni poprzez łączenie studiów w kilku krajach UE i przyczyniającą się do rozwoju międzynarodowej konkurencyjności uczelni europejskich. Łączy je długoterminowa strategia w obszarze kształcenia, promocja europejskich wartości oraz wzmacnianie europejskiej tożsamości.

Ich powstanie ma na celu zwiększenie mobilności studentów, kadry akademickiej i środowiska naukowego, a także wspieranie jakości, integracji i konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego.

Materiały

Pięć polskich uczelni w gronie laureatów konkursu Komisji Europejskiej
{"register":{"columns":[]}}