W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-izraelski konkurs na projekty badawczo–rozwojowe

25.10.2018

Izrael jest jednym z najważniejszych partnerów Polski w zakresie rozwoju nauki i nowoczesnych technologii. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza MNiSW, wspólnie z Izraelskim Centrum Badań i Rozwoju dla Przemysłu Israel Innovation Authority/ISERD już po raz szósty ogłosiły wspólny konkurs na projekty badawczo-rozwojowe. Jakie wyzwania stoją przed polsko-izraelskimi zespołami naukowców? Ich zadaniem jest opracowanie innowacyjnych produktów lub rozwiązań technologicznych z dużym potencjałem do zastosowań komercyjnych.

Zdjęcie przedstawia fiolki i model naukowy.

MNiSW stawia na współpracę polsko-izraelską

W maju tego roku przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przebywali z kilkudniową wizytą w Izraelu. Wicepremier Jarosław Gowin wziął udział w międzynarodowej konferencji „Thinking out of the box”, będącej elementem obchodów 70. rocznicy powstania Izraela. Wydarzenie było poświęcone innowacjom intelektualnym i roli polityki publicznej w odkrywaniu innowacji, które mają znaczenie dla ludzkości. 
- Gospodarka izraelska jest oparta na nowoczesnych technologiach, a w tej chwili państwo Izrael promuje koncepcję Izraela jako państwa start-upów. Pod tym względem możemy się wiele nauczyć od naszych izraelskich przyjaciół – powiedział Jarosław Gowin w Jerozolimie.
Podczas konferencji wicepremier Gowin rozmawiał z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu m.in. o wsparciu rozwoju technologicznego i rozwijaniu współpracy badawczej między krajami. Szef MNiSW odbył także wiele nieformalnych rozmów z przedstawicielami izraelskiego świata naukowego na temat budowy środowiska korzystnego dla rozwoju start-upów i zacieśnienia współpracy między nauką a biznesem.

2 mln złotych na dofinansowanie

Budżet NCBR przeznaczony na dofinansowanie realizacji projektów wyłonionych w VI konkursie polsko-izraelskim wynosi 2 mln zł. Dofinansowanie może być przeznaczone na badania aplikacyjne lub prace rozwojowe i co ważne - na realizację tylko tych projektów, w których uczestniczą polskie i izraelskie podmioty, które otrzymają dofinansowanie z agencji Israel Innovation Authority. Wynikiem prac powinny być rozwiązania gotowe do praktycznego zastosowania, mające potencjał rynkowy dla Polski, Izraela i Europy. 
Procedura oceny wniosków przez Centrum składa się z kilku etapów: oceny formalnej (sprawdzenie kwalifikowalności wniosku, zgodnie z kryteriami oceny wstępnej), oceny eksperckiej (tj. oceny naukowej i technicznej projektu przeprowadzanej przez polskich ekspertów, zgodnie z kryteriami oceny merytorycznej wniosku) oraz ustalenia przez NCBR i stronę izraelską wspólnej polsko-izraelskiej listy rankingowej zawierającej wnioski rekomendowane do dofinansowania. 
Partnerzy projektu są finansowani przez odpowiednie dla swojego kraju instytucje. Warunkiem realizacji jest współudział uczestników z obu państw, przy założeniu zrównoważonego wkładu w realizację zadań badawczych w projekcie (min. 30 % kosztów projektu dla każdej ze stron).
Wnioski o dofinansowanie mogą dotyczyć dowolnych obszarów tematycznych. Termin naboru wniosków upływa 15 stycznia 2019 r.

Współpraca z efektami!

W poprzednich konkursach złożono łącznie 30 wniosków, z których wyłoniono 7 bilateralnych projektów realizowanych wspólnie przez podmioty z Polski i Izraela, głównie z obszarów inżynierii informatycznej, elektrotechniki i elektroniki. W dwóch ostatnich konkursach duże zainteresowanie współpracą polsko-izraelską wykazały jednostki naukowe, dlatego w piątej i szóstej edycji one również mogą aplikować - w roli lidera konsorcjum naukowego (po polskiej stronie).
Jednym z przykładów udanej współpracy polsko-izraelskiej jest projekt o akronimie Rob Weld Super-MIG. Powstałe w wyniku jego realizacji stanowisko spawania hybrydowego Plazma-MIG/MAG" otrzymało wyróżnienia w konkursie Polski Produkt Przyszłości 2016, organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz zostało uhonorowane Medalem Targów Expo Silesia. Projekt został prezentowany podczas Międzynarodowych Targów Spawalniczych ExpoWELDING 2016.

Materiały

Więcej informacji
{"register":{"columns":[]}}