W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe

02.11.2018

Podpisanie deklaracji o współpracy w obszarze badań i rozwoju oraz rozmowy o polsko-niemieckiej współpracy naukowej i perspektywach jej rozwoju to główne elementy spotkania Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego i wiceministra Piotra Dardzińskiego z Anją Karliczek, federalną minister edukacji i badań naukowych. Przedstawiciele rządu Niemiec, wraz z kanclerz Angelą Merkel, przyjechali do Warszawy w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Podpisanie deklaracji o współpracy w zakresie badań naukowych i rozwoju, fot. Adam Guz / KPRM

Współpraca naukowa Polski i Niemiec

Spotkanie dotyczyło wspólnych działań naukowych Polski i Niemiec. Tematem dyskusji przedstawicieli rządów była m.in. współpraca Narodowego Centrum Nauki z Towarzystwem Maxa Plancka w ramach Programu DIOSCURI, którego celem jest utworzenie Centrów Doskonałości Naukowej  w Europie Środkowej i Wschodniej. W 2019 roku przy Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN uruchomione zostaną dwa pierwsze Centra Doskonałości Naukowej DIOSCURI, a każde z nich otrzyma finansowanie w wysokości 1,5 mln euro na okres pięciu lat. Przy zaangażowaniu Narodowego Centrum Nauki planowane jest utworzenie w Polsce kolejnych Centrów DIOSCURI w różnych dziedzinach nauki. Zadaniem Centrów będzie współpraca z niemieckimi Jednostkami Mentorskimi, by rozwijać partnerstwo polsko-niemieckie oraz doskonałość naukową.

Rozmowy dotyczyły też wzmocnienia udziału polskich naukowców w programach Unii Europejskiej oraz współpracy w zakresie Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ERA). Przedstawiciele MNiSW podkreślili znaczenie włączania naukowców ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, w szczególności z nowych państw członkowskich, w programy ramowe UE.

Ministrowie dyskutowali o działaniach Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki oraz o możliwościach wzmocnienia tej współpracy. W najbliższym czasie planowane jest rozstrzygnięcie przez Fundację konkursu dotyczącego komunikacji we współczesnych stosunkach polsko-niemieckich. MNiSW oraz niemieckie federalne ministerstwo edukacji i badań naukowych wspierają to przedsięwzięcie.

Minister Gowin oraz minister Karliczek wzięli udział w sesji plenarnej pod przewodnictwem premiera  Mateusza Morawieckiego oraz kanclerz Niemiec – Angeli Merkel.

Deklaracja o współpracy w zakresie badań naukowych i rozwoju

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przedstawiciele obu ministerstw podpisali deklarację w sprawie współpracy w zakresie badań naukowych i rozwoju, w której zobowiązali się wspierać projekty badawcze jako główny element współpracy dwustronnej. W dokumencie podkreślono m.in. znaczenie współpracy w dziedzinie nauki, badań naukowych, rozwoju i innowacji. Zaznaczono, że wsparcie projektów badawczych jest jednym z głównych elementów współpracy dwustronnej, podkreślono potrzebę międzynarodowej współpracy w dziedzinie Cyfryzacji Gospodarki oraz zamiar kontynuowania współpracy poprzez konkursy ogłoszone przez niemieckie federalne ministerstwo edukacji i badań naukowych (BMBF) i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jednocześnie zachęcono niemieckie i polskie organizacje naukowe do pełniejszego angażowania się we współpracę, a niemieckich i polskich naukowców do współdziałania przy realizacji projektów w ramach europejskich programów badawczych. Zaznaczono, że Polska i Niemcy będą nadal współpracować przy tworzeniu Centrów DIOSCURI, w ramach umowy ramowej między Narodowym Centrum Nauki a Towarzystwem Maxa Plancka.

Federalna Minister Edukacji i Badań Naukowych

Anja Karliczek od marca 2018 r. jest Federalną Minister Edukacji i Badań Naukowych oraz członkiem Rządu Kanclerz Angeli Merkel. Była przedstawicielką Komisji Finansowej niemieckiego Bundestagu i zastępcą członka Komisji Budżetowej. Od października 2013 r. do stycznia 2017 r. była członkiem Komisji Turystyki.

Fot. Adam Guz / KPRM

{"register":{"columns":[]}}