W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powstała Sieć Uniwersytetów Trójmorza. Inicjatywie patronuje Minister Edukacji i Nauki

16.05.2023

Trzynaście uczelni z Polski, Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumuni, Słowacji, Słowenii oraz Ukrainy zadeklarowało utworzenie Sieci Uniwersytetów Trójmorza. Ich przedstawiciele podpisali memorandum podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie. Inicjatywie patronuje Minister Edukacji i Nauki.

Na tle wielkiego niebieskiego ekranu na którym widać mężczyznę siedzącego na krześle stoi w szeregu grupa kilkunastu osób, mężczyzna pośrodku pokazuje otwarty dokument.

Współpraca uczelni z regionu Trójmorza 

– Lublin po raz kolejny staje się rzeczywiście świadkiem wielkiej historii europejskiej i stolicą wydarzeń europejskich – mówił minister Przemysław Czarnek podczas wystąpienia poprzedzającego podpisanie memorandum. Szef MEiN nawiązując do historii, przypomniał, że Lublin przez wieki odgrywał znaczącą rolę w Polsce i w Europie, będąc m.in. siedzibą jednego z najstarszych polskich uniwersytetów – Uniwersytetu Lubelskiego, który później przyjął nazwę Katolicki Uniwersytet Lubelski.

– Ks. Idzi Radziszewski stworzył Katolicki Uniwersytet Lubelski tu w Lublinie, dlatego że Lublin był bramą na wschód i na zachód, był miejscem wielu kultur, był miejscem, w którym zachód mógł czerpać to, co piękne ze wschodu, ale i wschód mógł czerpać to, co piękne od zachodu. Taka idea towarzyszyła ks. Idziemu Radziszewskiemu – mówił szef MEiN. Zaznaczył, że rolę tę Lublin pełni także współcześnie, stając się miejscem powstania Sieci Uniwersytetów Trójmorza.

Odnosząc się do inicjatywy powstania sieci uniwersytetów regionu Trójmorza, Minister Edukacji i Nauki wskazał, że ma ona towarzyszyć inicjatywie Trójmorza i być dla niej fundamentem naukowym. – Nauka to poszukiwanie prawdy. Taka jest rola i istota nauki. Jeśli nauka nie jest poszukiwaniem prawdy, to w ogóle nie jest nauką. Nauka to poszukiwanie prawdy w każdym obszarze życia człowieka – mówił szef MEiN. 

Minister Edukacji i Nauki podkreślał, że rozwój krajów Trójmorza jest uzależniony od wykorzystania naukowego potencjału, które mają uniwersytety z tych krajów.
– Sieć Uniwersytetów ma służyć wspólnym badaniom naukowym, wspólnym inicjatywom naukowym, ma służyć bezpośrednio połączeniu nauki i gospodarki. Nauki i życia społecznego, nauki i życia ekonomicznego, finansowego, też humanistycznego, religijnego czyli nauki na każdej płaszczyźnie, bo na każdej płaszczyźnie musimy się rozwijać – wskazywał.

– Jeśli chcemy autentycznego rozwoju krajów Trójmorza, rozwoju efektywnego, błyskawicznego i szybkiego nadrobienia strat, to musimy bazować na osiągnięciach naukowych, które nasi naukowcy oferują – zakończył minister Przemysław Czarnek, dziękując wszystkim zaangażowanym w przygotowanie porozumienie w sprawie powstania Sieci Uniwersytetów Trójmorza.

Podpisanie porozumienia

Uroczystego podpisania memorandum o utworzeniu Sieci Uniwersytetów Trójmorza dokonali przedstawiciele 13 uczelni skupionych w tej inicjatywie. Są nimi: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (Polska), Uniwersytet Trakia (Bułgaria), Katolicki Uniwersytet Chorwacji (Chorwacja), Uniwersytet w Tallinie (Estonia), Uniwersytet Witolda Wielkiego (Litwa), Uniwersytet Mykolasa Romerisa (Litwa), Baltic International Academy (Łotwa), Uniwersytet Babeș-Bolyai (Rumunia), Uniwersytet Trnawski (Słowacja), Katolicki Uniwersytet w Rużomberku (Słowacja), Alma Mater Europea (Słowenia), Uniwersytet Inżynierii Wody i Środowiska oraz Narodowy Uniwersytet Lwowski im. Iwana Franki (Ukraina) są członkami-założycielami Sieci Uniwersytetów Trójmorza. Pod dokumentem podpis złożył również Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek jako patron inicjatywy.

Celem sieci jest przede wszystkim partnerska współpraca w dziedzinie nauki, prowadzenie wspólnych badań, projektów i prac rozwojowych czy podejmowanie wspólnych inicjatyw oraz inwestycji służących poprawie jakości kształcenia i badań naukowych. Członkowie-założyciele wskazali też na działania mające na celu wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie jakości kształcenia, wymiany informacji o zasobach kadrowych i bazie dydaktycznej, a także upowszechniania i pomnażania dorobku uczelni w dziedzinie nauki, kultury i techniki. Uczelnie zadeklarowały ponadto wsparcie komercjalizacji wyników badań i działalność na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych, nawiązywanie i utrzymywanie współpracy z przedstawicielami gospodarki i przedsiębiorcami.

Sieć będzie posługiwać się nazwą w języku polskim: Sieć Uniwersytetów Trójmorza, a w języku angielskim: The Three Seas Universities Network w wersji skróconej w języku polskim: SUT, a w języku angielskim: 3SUN. Siedzibą sieci jest Lublin. 

Forum Trójmorza

Pomysłodawcą idei Forum jest Prezydent RP Andrzej Duda. Celem spotkania jest wzmocnienie spójności regionów Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy społeczno-gospodarczej i naukowej samorządów państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza, tj. Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier oraz przedstawicieli partnerów strategicznych (Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Niemiec) oraz regionów partnerskich z Europy Środkowej i Wschodniej. 

Samorządowy Kongres Trójmorza i Forum Gospodarcze

III Samorządowemu Kongresowi Trójmorza towarzyszy Forum Gospodarcze. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w czerwcu 2021 r. i skupiła łącznie ponad 730 osób. W tym roku uczestnicy kongresu będą rozmawiać o inicjatywie Trójmorza w kontekście bezpieczeństwa energetycznego i bezpieczeństwa w regionie oraz wyzwań, przed jakimi stoi Inicjatywa Trójmorza w kontekście współpracy z Ukrainą. Uczestnicy będą poszukiwać rozwiązań w zakresie uzupełnienia brakujących połączeń kolejowych sieci TEN-T, a także podsumują projekty realizowane na granicach państw Unii Europejskiej (Polski, Słowacji, Węgier, i Rumunii) z Ukrainą. Wśród zaplanowanych tematów znalazły się również kwestie związane z współpracą uniwersytetów oraz rozwojem rolnictwa i obszarów wiejskich. 

Wideo

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}