W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Poznaj Polskę”, czyli odkrywanie bogactwa naszego kraju – relacje ze szkół

02.06.2023

W ramach trzech edycji programu „Poznaj Polskę” blisko 700 tys. uczniów wyjechało na wycieczki edukacyjne. W marcu ruszyła kolejna odsłona przedsięwzięcia, które zachęca młodych ludzi do poznawania walorów przyrodniczych i historycznych naszego kraju.

Kolaż ze zdjęciami przedstawiającymi uczniów w różnych miejscach na dworze, poniżej logo programu Poznaj Polskę.

Kształtowanie wrażliwości na piękno przyrody 

Wychowawcy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dzierżoniowie zorganizowali dla swoich podopiecznych wyjazd do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej, gdzie uczniowie mogli w bezpiecznych warunkach wykonać wiele eksperymentów chemicznych, zwiedzić muzeum i poznać dziedzictwo archeologiczne naszego kraju.

Nauczyciele podkreślają, że dzięki wspólnym wyjazdom młodzi uczą się wrażliwości na piękno przyrody, poszerzają swoje postrzeganie świata, a także uczą się wartościowego i kreatywnego spędzania czasu. Jednocześnie podkreślają, że wycieczki dla dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną są doskonałą okazją do zdobywania nowej wiedzy: – Nasi podopieczni w trakcie takich wydarzeń uczą się wszystkiego wielokrotnie lepiej, a dzieje się tak poprzez wielozmysłowe poznawanie i emocjonalne przeżywanie tego, co się dzieje podczas wyjazdu.

Ciekawostki przyrodnicze i historyczne województwa kujawsko-pomorskiego 

Młodzież z Zespołu Szkół nr 30 Specjalnych w Bydgoszczy w ramach programu „Poznaj Polskę” odwiedziła Piechcin, Inowrocław i Toruń. W pierwszej miejscowości uczniowie zwiedzili m.in. pozostałości kopalni kamienia wapiennego, które zostały zalane wodą i obecnie tworzą magiczne miejsce nazywane „polską Chorwacją”. Następnie przejechali do Inowrocławia, gdzie odwiedzili Park Solankowy z przepięknymi tężniami solankowymi, palmiarnią i Chatą Kujawską.

W toruńskim Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odkrywali natomiast tajemnice i osiągnięcia nauki i techniki. Podróż do Torunia była również okazją do spacerów po urokliwych uliczkach Starego i Nowego Miasta.

Poznawanie Pomorza Zachodniego  

Oceanarium w Międzyzdrojach, Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie, Muzeum Pomorskich Kolei Wąskotorowych w Gryficach, Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie oraz promenada nadmorska w Niechorzu to punkty programu wycieczek młodzieży z Zespołu Placówek Specjalnych w Sławoborzu.

W akwarium morskim uczniowie z zaciekawieniem podziwiali ryby z najdalszych zakątków świata – drapieżne rekiny, mureny, przepięknie ubarwione ryby raf koralowych – błazenki, rogatnice, ustniczki oraz słodkowodne jesiotry. Wśród atrakcji znalazło się także paludarium z kolorowymi japońskimi karpiami koi oraz sala edukacyjno-multimedialna z multimedialnymi zabawami. 

W Wolinie natomiast zwiedzili ogromny skansen, który jest repliką dawnego grodu Wikingów. Zobaczyli również, jak w średniowieczu wyglądały zabudowy mieszkalne i rzemieślnicze. Wycieczka została połączona z warsztatami dawnych rzemiosł i nauką strzelania z łuku, które pozwoliły choć na chwilę przenieść się do średniowiecznej przeszłości.

Najważniejsze zabytki stolicy 

Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Gostyniu wybrali się w podróż do Warszawy. Program wycieczki obejmował zwiedzanie m.in. Łazienek Królewskich, Traktu Królewskiego, Zamku Królewskiego, Muzeum Sportu i Turystyki, Centrum Pieniądza NBP,  Muzeum Neonów oraz Królewskich Ogrodów Światła w Wilanowie.

MEiN zachęca uczniów do odkrywania Polski

Program „Poznaj Polskę” to doskonała okazja do tego, by dzieci i młodzież poznawały walory przyrodnicze i kulturowe naszego kraju. To szansa na odkrywanie zabytków kultury, tradycji, historii i osiągnięć polskiej nauki. Wycieczki mają walor nie tylko rekreacyjny, ale przede wszystkim edukacyjny. Dofinansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki pozwala uatrakcyjnić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabiera praktycznego wymiaru.

W ramach trzech edycji programu „Poznaj Polskę” zorganizowano prawie 14 tys. wycieczek szkolnych, w których wzięło udział blisko 700 tys. uczniów.

{"register":{"columns":[]}}