W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prace badawczo-rozwojowe w zmieniającym się świecie – Jarosław Gowin na Kongresie IMPACT ‘19 w Krakowie

22.05.2019

6000 uczestników, 4 sceny i 250 liderów innowacji – przez dwa dni Kraków gościł Kongres Impact ’19 – największe wydarzenie gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej. Uczestnicy rozmawiali o przyszłości cyfrowej gospodarki z perspektywy biznesowej, naukowej, start-upów oraz administracyjnej. Kongres otworzył wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Minister Gowin przemawia do mikrofonu na tle ciemnej ściany

Od początku wierzyłem w Impact. Pamiętam dobrze jego pierwszą edycję. Już wtedy podkreślałem, jak ważne jest wspieranie gospodarki przez naukę. Konkurencyjna gospodarka potrzebuje nauki, ale także doskonała nauka potrzebuje gospodarki, dlatego jednym z trzech filarów mojego planu odnowy polskiej nauki i szkolnictwa wyższego jest ścisła współpraca nauki z gospodarką – zaznaczył wicepremier Jarosław Gowin.

W dniach 21-22 maja w Krakowie odbywa się już po raz czwarty Kongres Impact, który jest dobrą okazją do uczestnictwa w panelach, ciekawych dyskusjach oraz możliwością poszerzenia kontaktów biznesowych. Wśród ośmiu ścieżek badawczych zostaną poruszone zagadnienia związane m.in. z przemysłem cyfrowym, sztuczną inteligencją oraz nauką i biznesem.

Inauguracja Kongresu Impact ‘19 przez Jarosława Gowina

Wicepremier Jarosław Gowin zainaugurował swoim wystąpieniem IV edycję Kongresu Impact. Podczas przemówienia zaznaczył, że współpraca z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii i Ministerstwem Finansów zaowocowała podniesieniem wysokości ulg podatkowych na badania i rozwój. Dzięki temu przedsiębiorcy inwestujący w naukę płacą niższe podatki. Kolejnym dużym sukcesem okazał się program Doktoraty Wdrożeniowe. Już 800 doktorantów bada problemy, które biznesowo interesują przedsiębiorców. Trzecim sukcesem, o którym wspomniał minister nauki i szkolnictwa wyższego, było szersze otwarcie strumieni finansowania projektów badawczych, dzięki którym małe i średnie przedsiębiorstwa będę mogły stać się beneficjentami Narodowego Centrum Badan i Rozwoju. Główną barierą dla małych i średnich przedsiębiorstw była dotychczas wielkość wkładu własnego. Przy projektach, których wartość ustalano na min. 10 mln. zł wkład własny wynosił 2 mln. Niewielu przedsiębiorców było na to stać. Dzisiaj na wkład własny wystarczy ok. 200 tys. Dzięki temu znacząco zwiększyła się liczba wniosków składanych przez  małe i średnie przedsiębiorstwa. W ten sposób został otwarty dla wszystkich ekskluzywny klub dotychczasowych beneficjentów.

Szef resortu nauki wspomniał także o reformie, jaka dokonuje się teraz na polskich uczelniach. Obowiązująca od 1 października Konstytucji dla Nauki otwiera nową epokę w szkolnictwie wyższym. Dzięki niej możliwe jest zbliżanie uczelni do praktyki. W nowym systemie ewaluacji uczelni, od wyników której będzie zależeć wysokość subwencji przeznaczonej dla uczelni, dwa z trzech kryteriów są bezpośrednio związane z współpracą z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Łukasiewicz – trzecia sieć badawcza w Europie

Ostatnim punktem mojej strategii było powołanie Sieci Badawczej Łukasiewicz. Dzięki konsolidacji 38 instytutów badawczych stworzyliśmy nową organizację z ogromnym potencjałem. Jest to trzecia co do wielkości sieć badawcza w Europie. Cały jej potencjał powinien stanowić bezpośrednie wsparcie dla polskich przedsiębiorców. To ta część systemu nauki, która w całości służyć powinna gospodarce – powiedział Jarosław Gowin.

Podczas kongresu o pierwszych sukcesach Sieci Badawczej Łukasiewicz mówił jej współtwórca i prezes – dr Piotr Dardziński. Prezentując strategię sieci zaznaczył, że wspólnie zrealizowane projekty będą wspólnym sukcesem naszej gospodarki. – Misją Sieci są ludzie z ogromną pasją gotowi podjąć się wyzwań, które stawia przed nimi rynek i gospodarka przyszłości – podkreślił prezes Dardziński.

System do śledzenia bezzałogowych statków powietrznych na stoisku MNiSW, NCBR i Sieci Badawczej Łukasiewicz

Kongres Impact to doskonała okazja do prezentowania swoich osiągnieć przez różne instytucje. Na wspólnym stoisku swoje osiągnięcia prezentowali beneficjenci MNiSW, NCBR i Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Jednym z prezentowanych projektów jest unikatowy w skali światowej system do wykrywania dronów zaprojektowany przez firmę Advanced Protection Systems. Połączenie zminiaturyzowanego radaru oraz kamery wizyjnej, jak również zastosowanie zaawansowanych algorytmów przetwarzania danych, zapewni detekcję każdego rodzaju drona i tym samym skuteczną ochronę wskazanego obszaru.
 
Kolejnym beneficjentem, który prezentował swoje sukcesy była firma DrOmnibus, która prowadzi badania nad wprowadzeniem technologii, która wspiera terapię dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które mają zaburzenia zachowania i rozwoju tj. autyzm, zespół Downa czy porażenie mózgowe. Aplikacje zawierać będą gry i zadania terapeutyczne rozwijające umiejętności dziecka oraz system pozwalający na diagnozę poziomu rozwoju umiejętności dziecka, monitoring jego postępów, a także nieinwazyjne i bezpieczne gromadzenie i wymianę na odległość informacji o stanie jego zdrowia.

Swoje projekty  prezentowało konsorcjum Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz firmy Premium Rosa. Dzięki programowi „TOP FRUITS” zostały opracowane innowacyjne produkty owocowe o wysokim potencjale prozdrowotnym, przeznaczonych szczególnie dla osób o bardziej wymagających potrzebach żywieniowych.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, będąc największym z ośrodków wsparcia innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej, jest gotowe na kolejne wyzwania. Dzisiaj stanie w miejscu oznacza cofanie się, a NCBR zawsze stara się być w awangardzie tych, co biegną do przodu – podkreśliła zastępca dyrektora NCBR Izabela Żmudka.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą relacja z Impactu zamieszczoną w naszych mediach społecznościowych:

Facebook: https://www.facebook.com/MNiSW/

Instagram: nauka_gov_pl

Twitter: @NAUKA_GOV_PL

{"register":{"columns":[]}}