W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prof. Andrzej Jajszczyk wiceprzewodniczącym Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych

10.11.2020

Prof. Andrzej Jajszczyk został wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC), zajmującej się przyznawaniem grantów na pionierskie badania podstawowe z zakresu różnych dziedzin nauki. Obejmie swoje obowiązki od 1 stycznia 2021 r. i będzie odpowiedzialny za dziedzinę nauk fizycznych i technicznych.

Logo ERC

Prof. Andrzej Jajszczyk znalazł się w gronie trzech wiceprzewodniczących Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Drugim nowo powołanym wiceprzewodniczącym ERC został prof. Nektarios Tavernarakis (Medical School of the University of Crete w Grecji). Dołączą oni do prof. Eveline Crone (Uniwersytet w Leiden w Holandii), która kontynuuje swój mandat wiceprzewodniczącej i odpowiada za nauki społeczne i humanistyczne. Przewodniczącym ERC jest od 2014 r. prof. Jean-Pierre Bourguignon, wybitny francuski matematyk.

Profesor Andrzej Jajszczyk

Prof. Andrzej Jajszczyk jest uznanym specjalistą w dziedzinie telekomunikacji, telekomutacji i sieci telekomunikacyjnych. Jego badania naukowe obejmują przede wszystkim metody analizy i syntezy cyfrowych pól komutacyjnych, w tym pól ATM, a także gigabitowych sieci optycznych oraz zarządzanie sieciami telekomunikacyjnymi.

Od 1999 r. związany jest z Katedrą Telekomunikacji Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie.

Członek korespondent Polskiej Akademii Nauk i prezes Oddziału PAN w Krakowie.

Od stycznia 2017 r. był członkiem Rady Naukowej ERC.

Prof. Jajszczyk od wielu lat współpracuje z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Był m.in. członkiem Komitetu Polityki Naukowej w kadencji 2018-2020.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych

Europejska Rada ds. Badań Naukowych to powołana w 2007 r. instytucja mająca na celu wspieranie najwyższej jakości, innowacyjnych badań naukowych (tzw. frontier research) poprzez granty dla najlepszych naukowców pracujących w Europie, niezależnie od dziedziny prowadzonych badań. ERC składa się z Rady Naukowej – organu decyzyjnego ustalającego m.in. ogólną strategię działań, oraz agencji wykonawczej (ERCEA), która wciela w życie strategię ERC.

W skład Rady Naukowej ERC wchodzi dwudziestka wybitnych naukowców, mianowanych przez Komisję Europejską. Ich główną rolą jest ustalanie programu pracy ERC i wybór osób dokonujących peer review.

{"register":{"columns":[]}}