W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program „Horyzont Europa” tematem posiedzenia Rady COMPET

29.09.2020

Ramowy program na rzecz badań i innowacji na lata 2021-2027 „Horyzont Europa” był głównym tematem obrad unijnej Rady ds. Konkurencyjności (COMPET), które odbyły się 29 września 2020 r. W posiedzeniu udział wziął wiceminister nauki Grzegorz Wrochna.

Grafika z napisem Horyzont Europa.

„Horyzont Europa” – szansa dla rozwoju polskiej nauki

Program „Horyzont Europa” jest dużą szansą dla rozwoju polskiej nauki. Dotychczas nie w pełni tę szansę wykorzystywaliśmy – Polska wkłada do budżetu unijnego ponad 3 procent, a udało nam się dla nauki pozyskiwać jedynie ok. 1 procent tego wkładu. To zaczyna się zmieniać – po uchwaleniu Konstytucji dla Nauki i po zmianie kryteriów ewaluacji, gdzie projekty europejskie są specjalnie wysoko punktowane, już widzimy dużą poprawę – mówił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Grzegorz Wrochna.
Istotne dla nas są instrumenty, które pozwolą na synergię funduszy strukturalnych, spójnościowych z programami „Horyzont Europa”. Będzie to polegało na tym, że np. polski zespół, który został bardzo wysoko oceniony w konkursie „Horyzont Europa”, ale nie dostał pieniędzy w danej puli, bo ich zabrakło, będzie mógł być finansowany z naszych polskich funduszy spójności – zauważył minister Wrochna.

Minister Wrochna podkreślił, że należy podtrzymać główne założenia programu, jakimi w głównej mierze są praca naukowa i wsparcie doskonałych naukowców.
W kontekście współpracy międzynarodowej za kluczowe uważamy wdrożenie zasady Pay As You Go i zrównoważenie wkładów krajów trzecich na poziomie indywidualnych instrumentów. Ponadto za niezbędne uważamy aktywne włączenie państw członkowskich w proces przygotowania, negocjacji i finalizowania umów z krajami trzecimi aspirującymi do stowarzyszenia z programem „Horyzont Europa” – dodał.

Debata i wspólne stanowisko

Głównymi tematami dyskusji były zagadnienia dotyczące budżetu, współpracy z państwami trzecimi i synergiami z innymi programami.

Ministrowie zostali poproszeni o przyjęcie ‒‒ na podstawie propozycji prezydencji niemieckiej ‒ wspólnego stanowiska (podejścia ogólnego) w sprawie rozporządzenia „Horyzont Europa” i programu szczegółowego wdrażającego program „Horyzont Europa”. Podejście ogólne pozwoli Radzie dokończyć negocjacje z Parlamentem Europejskim.

Główne punkty debaty

Kluczowe tematy podejmowane podczas posiedzenia Rady COMPET związane były z toczącymi się negocjacjami nad długofalowym budżetem UE. To między innymi: dodatkowe środki z unijnego instrumentu odbudowy Next Generation EU, struktura budżetu programu „Horyzont Europa”, współpraca międzynarodowa i stowarzyszenie państw trzecich, przepisy techniczne sprzyjające synergii z innymi programami finansowymi UE, ochrona interesów finansowych UE.

Przyszłe misje badawczo-innowacyjne

Ministrowie rozmawiali także na temat tego, jak przyszłe misje badawczo-innowacyjne mogą pomóc w przezwyciężeniu pandemii Covid-19, przyspieszyć badania nad zielonym wodorem i jego zastosowanie oraz przyczynić się do wzrostu odporności i suwerenności technologicznej Europy.

Rada ds. Konkurencyjności (COMPET)

Rada ds. Konkurencyjności pracuje nad zwiększaniem konkurencyjności i wzrostu w UE. Zajmuje się 4 ważnymi dziedzinami polityki: rynkiem wewnętrznym, przemysłem, badaniami i innowacjami oraz przestrzenią kosmiczną. MNiSW regularnie uczestniczy w obradach Rady COMPET.


Zapraszamy do obejrzenia nagrania z posiedzenia Rady. Aby przejść do wystąpienia ministra Grzegorza Wrochny, należy po otwarciu strony kliknąć polską flagę pod oknem odtwarzania filmu.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z posiedzenia Rady

 

{"register":{"columns":[]}}