W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt nowego budynku Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego w finale konkursu World Building of the Year

24.07.2019

Na liście zaprezentowanej przez organizatorów World Architecture Festival 2019 – jednego z najważniejszych wydarzeń architektonicznych na świecie, znalazły się trzy projekty z Polski. Jeden z nich to koncepcja Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Projekt został przygotowany jeszcze w 2015 roku przez pracownię Kuryłowicz & Associates. Teraz dzięki dotacji MNiSW w wysokości blisko 88 mln zł możliwa jest jego realizacja. To jednak nie jedyny sukces tego rodzaju inwestycji finansowanej przez MNiSW w ostatnim czasie.

W dużym zbliżeniu biała makieta stacji

Konkurs World Building of the Year

World Architecture Festival to spotkania architektów, wykłady, debaty, ale również ogłoszenie wyników konkursu World Building of the Year, w którym biorą udział obiekty i koncepcje architektoniczne z całego świata. Jednym z laureatów konkursu została koncepcja Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, która będzie rywalizowała o miano Budynku Roku. Ogłoszenie zwycięzców odbędzie się na początku grudnia w Amsterdamie. 

Stacja Arctowskiego – wsparcie dla polskich i międzynarodowych naukowców

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego to całoroczna jednostka 
naukowo-badawcza zarządzana przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. Znajduje się na półkuli południowej w archipelagu Szetlandów Południowych, na wyspie Króla Jerzego, u wybrzeża Zatoki Admiralicji. Wyspa zaliczana jest do klimatycznej strefy morskiej Antarktyki. Stacja daje Polsce dostęp do największego naturalnego „laboratorium przyrody”, jakim jest Antarktyka. Od ponad 40 lat zapewnia wsparcie techniczne i logistyczne dla polskich i międzynarodowych grup naukowych prowadzących badania na Antarktyc

Tylko 20 państw z całoroczną stacją badawczą w rejonie Antarktyki

MNiSW przeznaczyło blisko 88 mln złotych na realizację inwestycji budowlanej dotyczącej strategicznej infrastruktury badawczej stacji. Dzięki tym środkom powstanie nowy budynek główny, który umożliwi dalszą prace polskim badaczom. Nasz kraj należy do elitarnej grupy 20 państw posiadających całoroczne stacje badawcze w rejonie Antarktyki. W ich ramach przeprowadzane są projekty badawcze i monitoringowe we współpracy z zagranicznymi jednostkami.

NOWA IKONA MIASTA

W maju tego roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymało wraz z Uniwersytetem Śląskim nagrodę REAL ESTATE IMPACTOR w kategorii realizacja. To jedna z nagród przyznawanych podczas konferencji dotyczącej rynku nieruchomości organizowanej przez „Rzeczpospolitą”. W kategorii NOWA IKONA MIASTA doceniony został nowy budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ministerstwo przeznaczyło na tę wieloletnią inwestycję 33 mln zł. 

{"register":{"columns":[]}}