W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przepisy o oświacie i szkolnictwie wyższym w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy - konferencja z udziałem wiceminister Marzeny Machałek

15.03.2022

W poniedziałek, 14 marca br. Sekretarz Stanu w MEiN Marzena Machałek uczestniczyła w konferencji prasowej, której tematem były rozwiązania dotyczące oświaty i szkolnictwa wyższego przyjęte w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wydarzenie odbyło się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim. W trakcie spotkania wiceminister podkreśliła, że województwo dolnośląskie jest drugim w Polsce pod względem liczby przyjęcia ukraińskich dzieci do systemu oświaty po 24 lutego br.

Przepisy o oświacie i szkolnictwie wyższym w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy - konferencja z udziałem wiceminister Marzeny Machałek

- Mamy przyjętych do szkół i placówek w Polsce ponad 29,5 tys. dzieci z Ukrainy, które przyjechały do Polski po 24 lutego. Najwięcej uczniów trafia do województwa mazowieckiego, natomiast duże wyzwanie stoi również przed Wojewodą Dolnośląskim i Dolnośląskim Kuratorem Oświaty. W województwie dolnośląskim przyjęto prawie 3,5 tys. dzieci, we Wrocławiu w szkołach jest już 1348 ukraińskich uczniów. Dolny Śląsk to drugi region z największą liczbą uchodźców w związku z konfliktem na Ukrainie. Dlatego tym bardziej cieszę się, że wsparcie dla nich jest bardzo sprawnie organizowane – powiedziała wiceminister Marzena Machałek.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy

Wiceminister edukacji i nauki odniosła się do zapisów w tzw. specustawie w zakresie oświaty i szkolnictwa wyższego. 

- Przyjęta ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy ma ogromne znaczenie dla rozwiązywania problemów uchodźców z Ukrainy. Ma również znaczenie w organizacji edukacji dla dzieci, które przyjechały do Polski – podkreśliła. Wiceminister przypomniała, że w polskim systemie oświaty już od dawna funkcjonują przepisy, dzięki którym możliwa jest organizacja kształcenia dzieci cudzoziemców. Przepisy specustawy dodatkowo wzmacniają podejmowane w tym zakresie działania w tym zakresie.

Sekretarz Stanu w MEiN Marzena Machałek poinformowała również, że większość dzieci z Ukrainy trafia do oddziałów ogólnodostępnych, to prawie 27 tys. uczniów. Natomiast ponad 2 tys. ukraińskich dzieci uczy się w polskich szkołach w oddziałach przygotowawczych. Wiceminister zaapelowała do samorządów, aby w większym zakresie organizowały wsparcie w postaci oddziałów przygotowawczych. – To nie jest dobra sytuacja, kiedy dziecko ukraińskie trafia do klasy nie znając polskiego języka i czuje się wyobcowane. Zachęcamy do tworzenia oddziałów przygotowawczych, tak aby dzieci mogły wyjść z traumy i nauczyły się posługiwać językiem polskim. Obecnie mamy w skali kraju 365 oddziałów, w województwie dolnośląskim – 81, a we Wrocławiu – 26.

Podziękowanie dla samorządów i dyrektorów szkół

Wiceminister podziękowała samorządowcom za pomoc w wypracowaniu rozwiązań przyjętych w ustawie. Wspominała o możliwości zwiększenia subwencji na kształcenie dzieci ukraińskich, organizowania oddziału przygotowawczego w innych budynkach niż budynek szkoły, łączeniu klas. Mówiła również o możliwości współpracy pomiędzy samorządami w zakresie przyjmowania ukraińskich dzieci do polskich szkół, a także o przepisach uelastyczniających zatrudnienie nauczycieli. Przypominała, że MEiN przygotowało szereg materiałów i informacji, w tym wytyczne dla nauczycieli i dyrektorów, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o wojnie. Dodatkowo wiceminister poinformowała o przekazanym dyrektorom szkół materiale dotyczącym pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami.

Sekretarz Stanu w MEiN Marzena Machałek podczas konferencji mówiła również o ułatwieniach w ustawie dla studentów, przewidzianej dla nich pomocy materialnej, a także zasadach przyjęcia na uczelnie w Polsce. Wspominała o formularzu rejestracyjnym dla wolontariuszy. Za jego pośrednictwem można zaoferować pomoc edukacyjną dla dzieci i młodzieży z Ukrainy oraz określić rodzaj wsparcia.

- Sytuacja jest nadzwyczajna, pracujemy w sposób nadzwyczajny, będziemy dostosowywać przepisy do aktualnej sytuacji. Jesteśmy przygotowani na różne sytuacje. Dziękuję Pani poseł Mirosławie Stachowiak-Różeckej, przewodniczącej Sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży, Dolnośląskiemu Kuratorowi Oświaty. Państwa pomoc jest niezwykle istotna – dodała wiceminister.

W spotkaniu w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim wzięli udział również Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski, Poseł na Sejm RP Mirosława Stachowiak-Różecka, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}