W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PWSZ w Kaliszu coraz bliżej przekształcenia w Akademię

23.06.2020

Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, gościł w Kaliszu na zaproszenie rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Na spotkaniu minister ogłosił, że powołanie Akademii Kaliskiej nastąpi jeszcze w tym roku.

Uczestnicy spotkania stoją na schodach przed wejściem do uczelni.

– Dzisiejsza wizyta kończy fazę dyskusji. Sądzę, że po krótkiej analizie wszystkich dokumentów prawnych zakomunikujemy datę. Są pomysły na szybkie tempo powołania Akademii Kaliskiej. Mogę powiedzieć, że mamy uzgodniony proces przekształcenia uczelni – najszybszy z możliwych. Moja wizyta w Kaliszu jest punktem intensyfikacji pracy. Chciałem mieć pewność, że dalsze, szybkie procedowanie nad powołaniem Akademii Kaliskiej ma swoje umocowanie. Potwierdzam, że w przypadku kaliskiej uczelni rzeczywistość odpowiada jej aspiracjom – podkreślił minister Wojciech Murdzek.

Uczmy się sformułowania Akademia Kaliska

Wizyta ministra była również okazją dla uczelni, aby zaprezentować dorobek naukowy oraz bazę dydaktyczną. Minister zwiedził  m. in. Centrum Dydaktyczne Doskonalenia Kół Zębatych, pracownie Wydziału Politechnicznego oraz jedno z najnowocześniejszych w Polsce Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej.

– Dziękuję za życzliwe zaproszenie i pokazanie mi uczelni. Zobaczyłem tutaj patriotyzm lokalny, oddziaływanie na region, determinację osób odpowiedzialnych i stawianie sobie ambitnych celów, a także dowody ciężkiej pracy całej społeczności akademickiej.  To wszystko uprawnia nas do tego, aby lada moment zacząć mówić o Akademii Kaliskiej. Wymóg, który był przeszkodą, a więc prawo nadania stopnia naukowego doktora w drugiej dyscyplinie naukowej został spełniony. Myślę zatem, że teraz powinniśmy się uczyć sformułowania Akademia Kaliska – powiedział Wojciech Murdzek. Kaliska uczelnia jest jedyną w Polsce Państwową Wyższą Szkołą Zawodową, która ma prawo nadawania stopnia naukowego doktora w dwóch dyscyplinach: nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne i doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie.
– Dzięki stawianiu sobie ambitnych celów i ciężkiej pracy m.in. władz uczelni, już niebawem PWSZ w Kaliszu przekształci się w Akademię Kaliską – podkreślił.

PWSZ w Kaliszu

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu utworzona została 15 lipca 1999 roku na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 lipca 1999 roku (Dz. U. 1999 Nr 60 poz. 640). Ówczesne władze Kalisza zabiegały o utworzenie samodzielnej wyższej uczelni argumentując, że miasto o takiej pozycji i potencjale kulturowym zasługuje na stworzenie ośrodka akademickiego – zatem zapotrzebowanie na szkołę wyższą było bardzo duże. Początkowo kaliska uczelnia miała sprostać potrzebom lokalnego środowiska, obecnie stała się ośrodkiem kształcenia dla młodzieży nie tylko z Kalisza i Południowej Wielkopolski, ale też z innych regionów.

Zdjęcia (8)