W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Resort nauki wspiera innowacje w medycynie

15.02.2018

Wiceminister Piotr Müller uczestniczył w obchodach Światowego Dnia Chorego, które w tym roku odbywały się pod hasłem „Innowacyjne technologie i partnerstwo w służbie pacjentom”.

Prezydent przemawia do słuchaczy w sali wykładowej

Spotkanie w łódzkim Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki zaszczyciła swoją obecnością para prezydencka. - Jako prezydent będę starał się państwa wspierać i współpracować w ramach programów, które są i, mam nadzieję, będą realizowane w przyszłości dla poprawy kondycji polskiej służby zdrowia ‒ mówił prezydent RP Andrzej Duda.

- Wielu młodych naukowców korzystających z grantów czy programów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego opracowuje rozwiązania, które w efekcie polepszą sytuację pacjentów i jakość leczenia w Polsce – powiedział po uroczystości wiceminister Piotr Müller.

Duża część programów i rozwiązań, dzięki którym młodzi badacze mogą rozwijać swoją naukową pasję, jednocześnie przyczyniając się do rozwoju nauki i rzeczywistej poprawy funkcjonowania służby zdrowia i jakości leczenia, była wypracowana wspólnie z obecnym ministrem zdrowia prof. Łukaszem Szumowskim, kiedy jeszcze pełnił funkcję wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Nauka w służbie całemu społeczeństwu

„Doktoraty wdrożeniowe” skupione wokół zagadnień medycznych, „Diamentowy grant” wpierający młodych badaczy czy druga ustawa o innowacyjności – to tylko niektóre z działań Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego będące bodźcem do rozwoju nauk medycznych w Polsce. Programy i granty finansowane przez resort nauki mają na celu nie tylko rozwój polskiej nauki, ale także wsparcie tych badań, które w realny sposób przysłużą się społeczeństwu.

II filar Strategii Gowina – innowacje dla gospodarki, innowacje dla medycyny

Komercjalizacja badań i partnerstwo z biznesem stanowią trzon tzw. II filaru Strategii Gowina. Kładzie on nacisk na transfer wiedzy do gospodarki i ścisłą współpracę nauki z biznesem, zwłaszcza w obszarach wskazanych jako strategiczne w ramach polityki rozwojowej państwa – a do takich z pewnością należy służba zdrowia.

Wdrożenie, które poprawi komfort pacjentów

Ministerialny program „Doktoraty wdrożeniowe” pomyślany jest tak, aby każda ze stron biorących w nim udział – a więc jednostka naukowa, przedsiębiorstwo i doktorant – wyniosła z niego wymierne korzyści. Ale nie tylko. Kolejnym wielkim wygranym jest państwo polskie, które dzięki programowi otrzyma najlepsze kadry potrafiące twórczo działać na styku nauki, gospodarki i biznesu.

Dobrym przykładem funkcjonowania tego programu są badania prowadzone przez Karola Pałkę. W ramach studiów doktoranckich na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi uszkodzeń chrząstki stawowej. Przedmiotem badań Karola Pałki są nowoczesne metody leczenia, które zwiększą szanse wygojenia uszkodzonej chrząstki i poprawy funkcjonowania stawów wraz z eliminacją bólu. W założeniu ‒ efektem zabiegów ma być przywrócenie pacjenta do odpowiedniej dla jego wieku i stanu somatycznego satysfakcjonującej sprawności fizycznej oraz odłożenie w czasie ewentualnej endoprotezoplastyki.

14 „Diamentowych grantów” na innowacyjne badania w obszarze nauk medycznych

„Diamentowy grant” to ministerialny program przeznaczony dla absolwentów studiów licencjackich lub studentów po trzecim roku jednolitych studiów magisterskich, którzy prowadzą badania naukowe. Dzięki niemu, co roku do 100 najlepszych badaczy otrzymuje granty na własne badania. 14 z 84 laureatów „Diamentowego grantu” 2017 otrzymało wsparcie na prowadzenie innowacyjnych badań w obszarze nauk medycznych. Jest to jedna z najszerzej docenionych kategorii, a liczba studentów nagradzanych za badania medyczne wzrasta co roku. Wśród laureatów programu znaleźli się m.in. Piotr Konopelski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który zbada udział indolu w regulacji ciśnienia tętniczego i patogenezie nadciśnienia tętniczego i Małgorzata Stachowiak z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, której badania będą poświęcone roli receptora witaminy D oraz kompleksu remodelującego chromatynę typu SWI/SNF w rozwoju jasnokomórkowego raka nerki.

Rosnące znaczenie polskich badań na arenie międzynarodowej

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, regularnie wspierane przez resort nauki, to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla naukowców, których osiągnięcia badawcze zostały zaprezentowane w Polsce lub poza jej granicami i potwierdzone publikacjami afiliowanymi w polskiej jednostce. Jednym z trzech tegorocznych laureatów nagrody został prof. Piotr Trzonkowski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który prowadził badania nad limfocytami T regulatorowymi i ich pionierskim zastosowaniem w terapii komórkowej chorób człowieka. Szczególnie godne podkreślenia były prace prof. Trzaskowskiego w zakresie opracowania, rozwinięcia i zastosowania u pacjentów – ze spektakularnym sukcesem ‒ terapii komórkowej osłabiającej działanie układu odpornościowego. To osiągnięcie obrazuje, jak wzrasta na arenie międzynarodowej znaczenie polskich naukowców zajmujących się naukami medycznymi.

Druga ustawa o innowacyjności – nowe możliwości dla branży medycznej

Obowiązująca od 2018 r. druga ustawa o innowacyjności zwiększając wysokości ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową do 100 % (150% dla Centrów Badawczo-Rozwojowych) otworzy bramę do prowadzenia komercyjnych badań przez firmy i instytuty medyczno- farmaceutyczne. Ustawa pozwoli na tańsze i szybsze wdrożenia produktów i usług na rynek, a także na stworzenie nowych ośrodków laboratoryjnych i badawczych, w tym w zakresie medycyny i nowatorskich metod leczenia.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.12.2023 18:09 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.12.2023 18:09 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}