W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozpoczęła się produkcja polskich testów na koronawirusa

10.04.2020

Ruszyła produkcja polskich testów na koronawirusa. Prototyp opracowali badacze z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Tygodniowo będzie można wytworzyć 100 tys. sztuk - w oparciu o odczynniki produkcji własnej i polskich firm. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało na ten cel 15 mln zł.

Naukowiec w masce ogląda szalki z koloniami bakterii

– Wielkie gratulacje dla naukowców z poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk. Cieszę się, że Ministerstwo mogło wesprzeć ich działania finansowo i organizacyjnie. W tak trudnym czasie musimy robić wszystko sprawnie i szybko. Dzięki produkcji polskich, równie dobrych jak zagraniczne, ale tańszych testów powinno ich być znacznie więcej. Co pozwoli na przebadanie większej ilości osób, a to ma ogromne znaczenie dla zdolności opanowania epidemii – powiedział prof. Wojciech Maksymowicz, sekretarz stanu w MNISW.

Testy do diagnostyki obecności wirusa SARS-CoV-2, produkowane przez Instytut Chemii Bioorganicznej przy współpracy z firmą Medicofarma, zostały już zarejestrowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów medycznych i Produktów Biobójczych.

Wirusowa grupa wsparcia

Instytut kierowany przez prof. dr hab. Marka Figlerowicza prowadzi od lat badania nad wieloma wirusami, między innymi HIV, HCV i grypy. Zespół do walki z koronawirusem tworzy ponad 40 badaczy-wolontariuszy. Koordynatorem zespołu nazwanego roboczo „Wirusową grupą wsparcia” jest dr Luiza Handschuh, szefowa Pracowni Genomiki (współtworzy m.in. genomiczną mapę Polski, czyli portret genetyczny Polaków).

Wsparcie Instytutu ostatnią decyzją wicepremiera Jarosława Gowina

Ostatnią moją decyzją jako Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazałem Instytutowi Chemii Bioorganicznej PAN środki na produkcję pierwszych testów na koronawirusa. Niech ten wspaniały sukces naszych naukowców będzie dla nas wszystkich źródłem nadziei – powiedział Jarosław Gowin.


Informacji na temat walki z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa należy szukać w oficjalnych źródłach. Zachęcamy do śledzenia strony www.gov.pl/koronawirus.