W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Kadr Przyszłości za nami

29.04.2019

Ponad 200 uczestników, blisko 30 mówców, 5 bloków tematycznych – tak w skrócie można podsumować spotkanie Kadr Przyszłości, które odbyło się we Wrocławiu. Wybitni naukowcy, znani prelegenci oraz przedstawiciele polskiego biznesu spotkali się z uczestnikami programu Doktoratów Wdrożeniowych, olimpiad przedmiotowych Szkoły Orłów, studentami programu Najlepsi z najlepszych! 2.0, finalistami programu LIDER oraz uczestnikami programu Mistrzowie Dydaktyki. W wydarzeniu uczestniczyli wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego – Jarosław Gowin, minister przedsiębiorczości i technologii – Jadwiga Emilewicz oraz prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz – Piotr Dardziński.

Minister Gowin podczas spotkania Kadr Przyszłości

Spotkanie liderów przyszłości

Uczestnicy wydarzenia spotkali się na kampusie Politechniki Wrocławskiej, by dowiedzieć się m.in. jak skutecznie zbudować start-up czy z sukcesem wdrożyć swój produkt na rynek. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń między badaczami z różnych ośrodków naukowych. Zaproszonym zostały zaprezentowane oferty takich instytucji jak NCBR, PORT czy Sieć Badawcza Łukasiewicz, które wpierają innowacyjność.

Jesteście tutaj, żeby wymienić się kontaktami i iść razem w kierunku budowania lepszej Polski. Jako drużyna jesteście bezcennym kapitałem Polski. Kadry Przyszłości to spotkanie liderów przyszłości, czyli osób, które będą wyznaczać nowe kierunki rozwoju Polski. – powiedział do uczestników wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin.

Success is science, biotechnologia 2.0, rewolucyjna nanotechnologia

Sztuczna inteligencja, challenger banks, czy polski e-car to tylko niektóre zagadnienia, o których podczas spotkania mówili innowatorzy. Przedsiębiorcy, którzy na co dzień pracują w różnych branżach, opowiedzieli jak wprowadzają na rynek innowacyjne rozwiązania i jak wyglądała ich droga do sukcesu. Mówcy podzielili się z uczestnikami swoją wiedzą oraz doświadczeniami i zachęcili ich do podejmowania wyzwań w zakresie innowacji. Wśród prelegentów nie zabrało beneficjentów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – agencji wykonawczej MNiSW.

Wystąpienia podzielone były na bloki tematyczne i dotyczyły nauki, biotechnologii, nanotechnologii, start-upów i marketingu. Goście mieli możliwość również sprawdzenia nowo zdobytej wiedzy w praktyce – podczas warsztatów poświęconych ścieżkom rozwoju pracowników naukowych czy design thinking, czyli pracy i tworzenia innowacji w interdyscyplinarnych zespołach.

Żeby móc efektywnie pracować trzeba tworzyć zespoły. Kadry Przyszłości to miejsce, gdzie młodzi, kreatywni ludzie mogą spotkać się i wymienić doświadczeniami – powiedział Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Kadry Przyszłości dla polskiej nauki

Kongres poprzedziło ogłoszenie wyników trzech konkursów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla środowiska akademickiego: „Zintegrowane Programy Uczelni” ścieżek pierwszej i drugiej oraz „Zintegrowane Programu Uczelni na rzecz Rozwoju Regionalnego”. Łącznie, w ramach tych trzech konkursów, NCBR przekaże 1,2 miliarda złotych na poprawę jakości kształcenia w polskich ośrodkach akademickich i dostosowanie programów studiów do potrzeb regionów.

111 ośrodków akademickich otrzyma środki na realizację 158 projektów, które pozwolą poprawić ich funkcjonowanie i ofertę dydaktyczną. Dzięki wsparciu NCBR możliwe będzie podniesienie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa, zwiększenie jakości i efektywności kształcenia na studiach doktoranckich, wsparcie zmian organizacyjnych i podniesienie kompetencji kadr w systemie szkolnictwa wyższego.

Kadry Przyszłości to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Organizatorami spotkania byli Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polski Ośrodek Rozwoju Technologii PORT oraz Politechnika Wrocławska.

{"register":{"columns":[]}}