W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Sprawiedliwi z Markowej” – konkurs MEiN i IPN na scenariusz lekcji

08.09.2023

Zachęcamy nauczycieli historii i innych przedmiotów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w konkursie „Sprawiedliwi z Markowej”. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu scenariusza 45-minutowej lekcji poświęconej rodzinie Ulmów i stosunkom polsko-żydowskim w czasie II wojny światowej. Laureaci i wyróżnieni otrzymają nagrody rzeczowe oraz zaproszenie na finansowany przez IPN wyjazd seminaryjny. Inicjatywa wpisuje się uroczystości związane z beatyfikacją rodziny Ulmów – zamordowanej przez niemieckiego okupanta w zemście za udzielanie pomocy Żydom.

Minister Czarnek stoi za dwoma mężczyznami w garniturach, którzy mają przed sobą mikrofony na stojakach, trzyma w ręku fioletową teczkę, za nimi niebieska ściana.

Cele konkursu

Założenia konkursu przedstawili na wspólnej konferencji prasowej Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek i Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma.

– Przed nami bardzo ważne wydarzenie, można powiedzieć wydarzenie, którego od dawna nie było na taką skalę w Polsce. Beatyfikacja rodziny Ulmów już w niedzielę, 10 września. Beatyfikacja, która ma znaczenie na kilku płaszczyznach. Najpierw sam fakt beatyfikacji także dziecka nienarodzonego, beatyfikacji całej rodziny, która została zamordowana przez Niemców tylko dlatego, że pomagała swoim żydowskim braciom – wskazywał szef MEiN podczas konferencji. 

Minister Edukacji i Nauki, nawiązując do uroczystości beatyfikacyjnej, podkreślał, że wydarzenie przypomina o ważnym aspekcie historii Polski. – Po drugie jest to powrót do historii relacji polsko-żydowskich w czasie Holokaustu. Chcemy zatem przy okazji beatyfikacji rodziny Ulmów pokazać, jak rzeczywiście wyglądały relacje polsko-żydowskie w czasie Holokaustu, jak wielką ofiarę składali ci, którzy pomagali Żydom, a których przykładem są państwo Ulmowie i ich dzieci. Jak wielkim heroizmem wykazywali się Polacy w wielu miejscach w Polsce, pomagając swoim żydowskim braciom, pomimo że była za to kara śmierci i ta kara śmierci była wykonywana, czego przykładem jest historia rodziny Ulmów – wskazywał. 

Wśród najważniejszych celów konkursu są:

  • rozszerzenie warsztatu pracy nauczycieli o kreatywne i innowacyjne metody nauczania historii;
  • poszerzenie wiedzy nauczycieli o zjawisku polskiej pomocy Żydom w czasie II wojny światowej i relacjach polsko-żydowskich podczas okupacji niemieckiej;  
  • przybliżenie nauczycielom biorącym udział w konkursie postaci Józefa Ulmy i członków jego rodziny w związku z ich beatyfikacją;
  • wykorzystanie zdobytych w konkursie kompetencji do poszerzania wiedzy uczniów o Holokauście i polskiej pomocy Żydom w czasie II wojny światowej.

Przedstawiając założenia wspólnego konkursu MEiN i IPN, Minister Edukacji i Nauki podkreślił, że celem przedsięwzięcia jest popularyzowanie historii o relacjach polsko-żydowskich i Holokauście wśród dzieci i młodzieży. – Chcę, żeby te lekcje historii były rzeczywiście bardzo atrakcyjne i żeby miały szanse pokazywać młodym ludziom, uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych to, co rzeczywiście działo się w czasie II wojny światowej. Ta wiedza musi być rozpowszechniona - wskazywał.

Przykładów pomocy Żydom w czasie II wojny światowej, w czasie Holokaustu i ratowania żydowskich braci przez polskiej rodziny jest mnóstwo w Polsce. Te lekcje historii, których scenariusz będzie przygotowany w ramach tego konkursu „Sprawiedliwi z Markowej”, mają za zadanie odkrywać tę prawdę przed Polakami.

Zadanie konkursowe 

Scenariusz lekcji powinien przekładać się na 45-minutową lekcję szkolną i zostać zrealizowany przez nauczyciela w praktyce. Uczestnik konkursu będzie musiał przedstawić potwierdzające to zaświadczenie podpisane przez dyrektora szkoły. Scenariusz lekcji musi zawierać:

  • informacje biograficzne dotyczące członków rodziny Ulmów;
  • informacje dotyczące fenomenu polskiej pomocy Żydom podczas II wojny światowej;
  • informacje dotyczące relacji polsko-żydowskich podczas II wojny światowej; 
  • informacje dotyczące miejsca Żydów w historii miejscowości lub regionu, w którym mieści się szkoła zatrudniająca nauczyciela.

Zgłoszenia konkursowe 

Nauczyciele mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 30 października 2023 r. na adres poczty elektronicznej podany w ogłoszeniu konkursowym, które 8 września 2023 r. zostanie opublikowane na stronach internetowych właściwego dla danego województwa kuratorium oświaty. 

Trzy najlepsze prace w województwie, które zakwalifikują się do ogólnokrajowego etapu konkursu, zostaną wskazane w komunikacie na stronie internetowej kuratorium oświaty nie później niż 10 grudnia 2023 r.

Co powinno zawierać ogłoszenie?

  1. dane nauczyciela - autora projektu edukacyjnego:
  • imię i nazwisko nauczyciela,
  • adres e-mail,
  • numer telefonu kontaktowego,
  • nazwę i adres szkoły, w której nauczyciel pracuje
  1. scenariusz 45-minutowej lekcji w formacie PDF. Mogą być do niego dołączone załączniki  zawierające treści ikonograficzne, tekstualne, multimedialne i statystyczne w formie plików: MP3, MP4, PDF, JPG, TIFF, PowerPoint, HTML 
  2. skan podpisanych oświadczeń:
  • oświadczenia o akceptacji Regulaminu oraz o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych przez Organizatorów i wykorzystanie wizerunku, których wzór stanowi załącznik nr 2 do regulaminu;
  • oświadczenia dyrektora szkoły, stanowiącego załącznik nr 1 do regulaminu.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem. 

Zachęcamy do udziału w konkursie!

Foto: Sławek Kasper, IPN

Materiały

Regulamin konkursu dla nauczycieli pn. „Sprawiedliwi z Markowej”
20230908​_Regulamin.pdf 0.76MB
Oświadczenie nauczyciela
20230908​_Oświadczenie​_nauczyciela.doc 0.03MB
Oświadczenie dyrektora szkoły
20230908​_Oświadczenie​_dyrektora​_szkoły.doc 0.03MB

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}