W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego

Logotyp - napis EUSBR, obok niebiesko-zielone faliste linie otoczone kręgiem żółtych gwiazd.

Logotyp - napis Interreg - Baltic Sea Region, obok flaga UE.

Strategia Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego (SUERMB) powstała w 2009 r. jako pierwsza makroregionalna strategia Unii Europejskiej. Obejmuje Polskę, Danię, Szwecję, Finlandię, Litwę, Łotwę, Estonię oraz północne kraje związkowe Niemiec. Trzy główne cele realizowane poprzez zacieśnianie relacji pomiędzy państwami regionu to: poprawa jakości ekosystemu Bałtyku (Save the Sea), zwiększanie spójności regionu (Connect the Region) oraz poziomu jego dobrobytu (Increase Prosperity).

Współpraca realizowana jest na wielu poziomach: rządowym, regionalnym i lokalnym, z udziałem ośrodków badawczych i akademickich, regionalnych struktur współpracy, organizacji pozarządowych oraz biznesu. Wdrażanie SUERMB oparte jest na zasadzie wielopoziomowego zarządzania, transparentności i otwartości na nowych interesariuszy. Katalog form współpracy ma charakter otwarty. Zaliczają się do niego m.in. projekty (pojedyncze bądź sklastrowane), procesy, sieci i platformy współpracy.

SUERMB obejmuje 14 Obszarów Tematycznych (Policy Areas):

  1. Biogospodarka (Bioeconomy),
  2. Kultura (Culture),
  3. Edukacja (Education),
  4. Energia (Energy),
  5. Zagrożenia (Hazards),
  6. Zdrowie (Health),
  7. Innowacje (Innovation),
  8. Biogeny (Nutri),
  9. Bezpieczeństwo (Safe),
  10. Zabezpieczenie (Secure),
  11. Żegluga (Ship),
  12. Planowanie Przestrzenne (Spatial Planning),
  13. Turystyka (Tourism),
  14. Transport (Transport).

Każdy z Obszarów Tematycznych jest zarządzany przez Koordynatorów z 2-3 państw członkowskich (Policy Area Coordinators, PACs) oraz Grupę Sterującą, w której posiedzeniach uczestniczą przede wszystkim przedstawiciele ministerstw właściwych ds. związanych z danym obszarem Strategii.

Obecnie Polska współkoordynuje 4 z 14 Obszarów Tematycznych Strategii:

  1. Obszar Tematyczny Biogeny (PA Nutri) – PGW Wody Polskie wspólnie z Finlandią,
  2. Obszar Tematyczny Innowacje (PA Inno)  – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspólnie z Estonią i Finlandią,
  3. Obszar Tematyczny Kultura (PA Culture) – Instytut Adama Mickiewicza z Niemcami (kraj związkowy Szlezwik - Holsztyn),
  4. Obszar tematyczny Turystyka (PA Tourism) Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna jako koordynator wiodący (tzw. Lead PAC) z Finlandią.

Od kwietnia 2022r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego koordynuje i wspiera rozwój Obszaru Tematycznego (OT) Innowacje w obrębie Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego poprzez realizację dofinansowanego ze środków programu unijnego Interreg Region Morza Bałtyckiego (IRMB) projektu pn. Koordynacja i Wsparcie Obszaru Tematycznego ‘Innowacje’ SUERMB (Coordination and Support for EUSBSR Policy Area Innovation), w ścisłej współpracy z partnerem wiodącym z Finlandii (The Baltic Institute of Finland) oraz partnerem z Estonii (Ministry of Economic Affairs and Communications). Role koordynatorów Obszaru pełnią:

  1. Esa Kokkonen, dyrektor Fińskiego Instytutu Bałtyckiego,
  2. Kristi Aruküla, liderka projektu Gospodarka Czasu Rzeczywistego (Real-Time Economy) w estońskim Ministerstwie Spraw Gospodarczych i Komunikacji,
  3. dr Zuzanna Kozłowska, główna specjalistka Wydziału Inicjatyw Doskonałości Departamentu Nauki w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (zuzanna.kozlowska@mnisw.gov.pl).

Wydarzenia i aktualności

Serdecznie zapraszamy do udziału online w panelu dyskusyjnym dotyczącym współpracy Regionu Morza Bałtyckiego z Ukrainą w obszarze innowacji, organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w dniu 16 kwietnia w godz. 13:30-16:00.

Celem panelu eksperckiego jest dyskusja na temat możliwości współpracy w obszarze innowacji pomiędzy interesariuszami z Ukrainy oraz Regionu Morza Bałtyckiego, a także zacieśnienie oraz rozwój sieci kontaktów niezbędnych do budowy partnerstw oraz realizacji wspólnych projektów, np. w ramach unijnych programów Interreg. Podczas dyskusji poruszony zostanie między innymi temat inteligentnych miast, regionalnych strategii innowacji i „inteligentnych specjalizacji”, a także innowacji społecznych. Głos w dyskusji zabierze między innymi:

  • Nadija Afanasieva – dyrektor Ukraińskiego Instytutu Polityki Międzynarodowej,
  • Andrzej Cieszkowski – radca w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Narodowy Koordynator Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego,
  • Tatmo Ots – estoński koordynator Obszaru Tematycznego Transport unijnej Strategii dla Regionu,
  • a także przedstawiciele miejskich i regionalnych władz oraz organizacji (w tym ukraiński Obwód Kijowski, fińskie miasto Tampere, CPMR – Komisja Morza Bałtyckiego).

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w panelu i zachęcamy do przesyłania pytań do prelegentów na adres mailowy: zuzanna.kozlowska@mnisw.gov.pl. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się na wydarzenie online tutaj i dołączyć do nas zdalnie 16 kwietnia, posługując się linkiem.

Panel będzie prowadzony w języku angielskim.

Szczegóły wydarzenia wraz z jego agendą (w języku angielskim) odnajdą Państwo tutaj.

Grafika - na tle niebiesko-żółtej flagi Ukrainy mały ptaszek, obok napis We stand with Ukraine.

{"register":{"columns":[]}}