Studenci Politechniki Rzeszowskiej wygrali zawody Formuła Student

17.08.2023

Studenci z Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza stanęli na najwyższym stopniu podium zawodów Formuła Student rozgrywanych w Czechach. Zespół PRz Racing zajął 1 miejsce w klasyfikacji generalnej bolidów spalinowych. Zwycięstwo jest drugą w historii wygraną zespołu z Polski na oficjalnych zawodach Formuła Student.

Widok wnętrza kokpitu wyścigowego samochodu, obok napis Studenci Politechniki Rzeszowskiej wygrali zawody Formuła Student.

Zawody Formuła Student

Zawody Formuła Student polegały na udziale w trzech konkurencjach statycznych oraz czterech dynamicznych. Uczestnicy musieli obronić swój inżynierski projekt bolidu oraz pomysł na start-up. Bolid musiał być na tyle wytrzymały, by przejechać 22-kilometrowy wyścig główny.

Po raz pierwszy w historii zespołu PRz Racing zakwalifikowało się do finałów Engineering design. Po prezentacji rozwiązań użytych w bolidzie zespół zajął 4 miejsce wśród projektów inżynierskich z całego świata.

W wyścigu głównym endurance bolid PMT-05 był nie do pokonania. Bezawaryjna konstrukcja ukończyła wyścig ze znakomitym czasem, co pozwoliło na zdobycie 1 miejsca w tej konkurencji.

Sukces polskiej reprezentacji

W zawodach wzięło udział 15 zespołów z bolidami spalinowymi i hybrydowymi oraz 36 ekip z bolidami elektrycznymi. Na torze Autodrom Most PRz Racing rywalizował z przedstawicielami uczelni z całego świata, m.in. z Tajwanu i Kanady. Na sukces studentów z Rzeszowa pracowało łącznie 120 osób. Jak podkreślają młodzi konstruktorzy, zwycięstwo poprzedziły „Niezliczone godziny ciężkiej pracy, pot i nerwy, stres i pytania, czy nasze starania przyniosą oczekiwane rezultaty”.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!