W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Studenci zagraniczni w Polsce 2022” – konferencja z udziałem wiceministra Wojciecha Murdzka

31.03.2022

We Wrocławiu trwa dwudniowa konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2022” (31 marca – 1 kwietnia). W wydarzeniu uczestniczy wiceminister Wojciech Murdzek. To już 15. edycja przedsięwzięcia, które służy umiędzynarodowieniu szkolnictwa wyższego w Polsce.

Minister Murdzek przemawia do mikrofonu, za nim wielki plakat z napisem „XV Konferencja - Studenci zagraniczni w Polsce 2022”

– Dzisiaj przede wszystkim musimy się uczyć wybitnie elastycznego podejścia i szybkiej oceny tej rzeczywistości, która się na naszych oczach zmienia – mówił Sekretarz Stanu na XV konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce”.

Wiceminister Wojciech Murdzek zaznaczył, że wskaźnik umiędzynarodowienia studentów wynosi 7 proc. To ok. 80-85 tys. osób. Podkreślił, że ważne jest zwiększenie liczby zagranicznych pracowników naukowych w Polsce. Wskazywał również na ramy instytucjonalne umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego i nauki, które wyznacza Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Instytucja przygotowała m.in.: program dla białoruskich studentów i naukowców „Po sąsiedzku” oraz przedsięwzięcie „Solidarni z Ukrainą”: – NAWA zaproponowała komponent, gdzie przewidujemy na ten moment wsparcie dla ok. 1300 studentów z Ukrainy i młodych naukowców – mówił wiceminister.

– Mamy też komponent powrotu studentów z Polski, którzy studiowali w Ukrainie, zwłaszcza tych, którzy studiowali medycynę. W specustawie zapewniliśmy ciągłość studiowania dla tych studentów – dodał Sekretarz Stanu Wojciech Murdzek.

Konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce”

„Studenci zagraniczni w Polsce” to coroczne wydarzenie, które wspiera umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego. Konferencja jest miejscem refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami w tym obszarze, a także przestrzenią dyskusji na temat możliwych scenariuszy na przyszłość. Wydarzenie gromadzi władze najlepszych polskich uczelni, ekspertów działających w obszarze współpracy międzynarodowej, rozwoju i promocji szkół wyższych oraz szefów instytucji i organizacji zaangażowanych w umiędzynarodowienie.
Konferencja odbywa się w ramach programu „Study in Poland”, a jej organizatorami są wspólnie Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jako uczelnia-gospodarz.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}