W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Studenckie Koło Naukowe „Sensor” z Politechniki Śląskiej opracowało projekt szybkiego pomiaru temperatury ciała

23.11.2020

Wiele jednostek oraz instytucji w celu poprawy bezpieczeństwa oraz zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 decyduje się na weryfikację temperatury ciała osób wchodzących do budynku. Na potrzebę wsparcia tego rodzaju działań zwrócił uwagę zespół Studenckiego Koła Naukowego „Sensor”, przygotowując projekt „Elektroniczny niskokosztowy pomiar temperatury na rzecz przesiewowego badania pacjentów pod kątem zachorowania na COVID-19”.

Studenckie Koło Naukowe „Sensor” zostało wyróżnione podczas organizowanego na Politechnice Śląskiej I konkursu finansowania projektów SKN w programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Zespoły biorące udział w konkursie mogły otrzymać do 9000 zł dofinansowania m.in. na potrzebne materiały, aparaturę czy publikację artykułów w czasopismach naukowych. Przedsięwzięcie jest wsparciem dla włączania studentów w badania naukowe – jednego z zadań Politechniki Śląskiej jako uczelni badawczej.

— Jako koło naukowe rozpoczęliśmy starania o projekt w trudnej sytuacji, w której zostaliśmy zaskoczeni sytuacją epidemiczną w kraju. Ze względu na duże doświadczenie w realizacji projektów sprzętowych, postanowiliśmy na spotkaniu Koła zbudować urządzenie wraz z oprogramowaniem, które odciążyłoby osoby kontrolujące temperaturę osób wchodzących do budynku — mówi dr hab. inż. Damian Grzechca, prof. PŚ, opiekun SKN „Sensor”. — Każdy obiekt emituje pewne promieniowanie podczerwone w odpowiedniej długości fali od kilku do kilkunastu mikrometrów. Sensor termowizyjny zastosowany w kamerze potrafi w sposób algorytmiczny przetworzyć te informacje związane z promieniowaniem podczerwonym na aktualną temperaturę ciała — wyjaśnia.

Moduł służący pomiarowi temperatury został przetestowany przy wejściu na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki. — Urządzenie wykorzystuje moduł termowizyjny Pure Thermal 2 i jest dodatkowo wyposażone w ekran dotykowy, a całość nadzoruje minikomputer Raspberry Pi 4, który przetwarza pojawiające się informacje i określa temperaturę osoby badanej — mówi Rafał Czerwiński, członek SKN „Sensor”, podkreślając, że dokładny pomiar jest wykonywany w odległości ok. 70 centymetrów. Obraz w urządzeniu jest wyświetlany w czasie rzeczywistym, tak więc każdy z użytkowników od razu otrzymuje informację zwrotną, która dodatkowo jest widoczna dla osoby kontrolującej temperaturę. Działanie modułu z perspektywy osoby wchodzącej do budynku i korzystającej z urządzenia wyjaśnia Kamil Szczepanowski z SKN „Sensor”: — Jeżeli będę w odpowiedniej odległości od modułu pomiarowego, wtedy pojawia się informacja, że następuje pomiar temperatury. Wyświetlana jest moja temperatura. Jeżeli byłaby za wysoka, otrzymałbym również dodatkowo informację dźwiękową, a na ekranie pojawiłby się czerwony znacznik.

— Ważnym elementem w procesie tworzenia urządzenia był proces kalibracji — podkreśla dr hab. inż. Damian Grzechca, prof. PŚ. — Początkowo zebraliśmy sporo informacji zwrotnych od osób wykorzystujących urządzenia na portierni Wydziału, po czym następował proces kalibracji. Wraz z weryfikacją otrzymanych rezultatów został on przeprowadzony przez doktorantów mgr. inż. Krzysztofa Hanzla i mgr inż. Krzysztofa Paszka, którzy są uczestnikami interdyscyplinarnych studiów doktoranckich CyPhiS i jednocześnie wciąż członkami koła naukowego. — Wiedza z wielu dyscyplin, szczególnie w kontekście projektów nowych, wymagających reakcji na dynamicznie zmieniające się potrzeby, jest niezmiernie istotna, a projekty które realizujemy w ramach koła naukowego właśnie do takich należą — mówi mgr inż. Krzysztof Paszek.
Przesiewowe badanie pacjentów to jednakże nie jedyne zastosowanie modułu termowizyjnego przygotowanego przez SKN „Sensor”. Jak wskazuje dr hab. inż. Damian Grzechca, prof. PŚ, urządzenie może być także użyte w innych obszarach badawczych, którymi zajmuje się koło naukowe „Sensor”, np. motoryzacji, jako element zaawansowanego systemu wspomagania kierowcy.

{"register":{"columns":[]}}